Emocje rodzica

Dużo piszę i mówię o dziecięcych emocjach, ale żeby odpowiednio edukować i wspierać dzieci, trzeba najpierw zaopiekować się sobą w tym obszarze, ponieważ emocje rodzica są równie istotne 😊

 

Emocje – dlaczego to takie trudne?

 

Człowiek przychodzi na świat wraz z emocjami. Przeżywa je już od pierwszych dni swojego życia. Doświadcza ich, ale nie ma pojęcia, co to jest i co się z nim wówczas dzieje. Dlaczego? Ponieważ w pakiecie nie dostaje wiedzy o emocjach ani instrukcji obsługi do nich. W wersji idealnej powinien otrzymać te wszystkie informacje od swoich rodziców, w toku codziennego wychowywania.

Wiem, że w większości domów tak się nie zadziało i dziś wielu dorosłych ma ogromne deficyty w obszarze emocji. Często sami nie wiecie, co czujecie, nie mówicie o tym, co trudnego przeżywacie (nawet bliskim). Ale nic dziwnego, bo kiedy byliście mali, to o emocjach się nie rozmawiało, emocji się nie okazywało, emocje się tłumiło. 🙁 

 

Instrukcja obsługi emocji

 

Nie dostaliście niezwykle potrzebnej, fundamentalnej wiedzy, o co chodzi z tymi emocjami + co należy z nimi robić, aby dobrze się czuć oraz pozostawać w równowadze. Dlaczego nie dostaliście tej instrukcji? Dlatego, że Wasi rodzice i dziadkowie sami jej nie otrzymali od swoich opiekunów. Oni również nie mieli tej wiedzy ani doświadczenia.

A jak dać komuś coś, czego samemu się nie miało?

Jak nauczyć czegoś, czego samemu się nie umie?

Trzeba po prostu włożyć wysiłek i nauczyć się tego tematu od samego początku. Korzyść będzie zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci.

Ktoś zapyta „To dlaczego oni nie mogli się nauczyć, aby potem przekazać tę wiedzę nam?”

Nie mogli, bo kiedyś nie było takiego dostępu do wiedzy na temat rozwoju emocjonalnego dziecka jak jest dzisiaj. Bo kiedyś nie było takiego dostępu do wsparcia specjalistów jak jest dzisiaj. Bo kiedyś były inne priorytety oraz brak świadomości wielu rzeczy. Kiedyś było tak, jak było. Dziś jest dziś. Dziś możemy zgłębiać ważną wiedzę, działać inaczej, zmieniać.

Sytuacja oczywiście nie jest łatwa, ale też nie niewykonalna. Każdego dnia obserwuję, jak wielu rodziców „walczy” i po prostu uczy się tematu emocji od podstaw.

 

Od czego zacząć?

 

Lista emocji i uczuć – dostępna bezpłatnie w wielu miejscach w internecie.

Opis emocji – po to, aby połączyć nazwę z tym, co się pod nią kryje.

Kiedy już zgłębicie teorię, warto zatrzymać się co jakiś czas i sprawdzać „Co się ze mną dzieje, co przeżywam, jaka emocja mi towarzyszy?” *. Po co? Po to, aby poznać samych siebie 🙂

*Na początku można robić to z wydrukowaną podręczną listą 😉

Następnie nazywacie sobie to głośno – oczywiście nie musicie od razu iść i wszystkim o tym opowiadać ;). Można zacząć od wypowiadania tych słów po cichu, w samotności – ważne, aby przeszły Wam one po prostu przez gardło. 🙂

Kiedy poczujecie się już swobodniej z rozpoznawaniem emocji oraz ich nazywaniem, robicie kolejny krok – mówicie głośno o swoich emocjach w obecności innych osób i/lub nazywacie emocje swoich dzieci, które aktualnie coś przeżywają, ale nie wiedzą, co to jest oraz co mogą z tym zrobić.

Świetnym wsparciem dla Was będą książeczki o emocjach dla dzieci  – tam w prosty, przystępny i często piękny sposób wytłumaczone są emocje na podstawie konkretnych przykładów 🙂

Nauka emocji to proces.

Proces, przez który musicie przejść zarówno Wy, jak i Wasze dzieci. To wszystko będzie wymagało ogromu Waszej pracy własnej. Trzeba włożyć sporo wysiłku oraz dbać o pokłady cierpliwości. Dać czas.

Ale – gra jest warta świeczki 🙂 Nie dość, że Wy w końcu nauczycie się siebie i radzenia sobie z własnymi emocjami, to jeszcze Wasze dzieci otrzymają bezcenny fundament na całe życie! Powodzenia! 🙂

Więcej o tym, jak uczynić rodzicielstwo łatwiejszym, dowiesz się z mojej książki:

Pracę własną nad emocjami możesz prowadzić również poprzez czytanie wspierających i edukujących treści w tym zakresie.

Może zainteresują Cię inne moje artykuły o tematyce związanej z emocjami:

 

Mamo, Tato, dlaczego się na mnie złościsz?

Co robić z trudnymi emocjami rodziców?

Jak nie złościć się na dziecko?

Co mówić do dziecka w emocjach?

Zrozumieć dziecięce emocje i zachowania

Jak wspierać dziecko w emocjach?

Zachęcam Cię również do wysłuchania podcastu oraz webinaru, które przygotowałam specjalnie dla rodziców:

Opinie

Na co dzień korzystam z ogromu wiedzy, jaki Pani Dominika przekazuje w mediach społecznościowych i swoim blogu. W sytuacji kryzysowej skorzystałam z telekonsultacji, w trakcie której dostałam konkretne porady wsparte szeroką wiedzą w zakresie psychologii dziecięcej. Polecam z całego serca!

Pani Dominika jest dla mnie ogromnym wsparciem na mojej macierzyńskiej drodze. Niemal każdego dnia czerpię z ogromu wiedzy przekazywanej za pośrednictwem mediów społecznościowych. W trudniejszym momencie skorzystałam z konsultacji indywidualnych, podczas których pani Dominika z dużym zaangażowaniem udzieliła porady i wsparcia.

Pani Dominika to niezwykle ciepła, miła i sympatyczna osoba. Świetnie odnajduję się temacie emocji małych dzieci, bardzo Nam pomogła. Ma ogromną wiedzę na ten temat. Wytłumaczyła wszystko w bardzo prosty, zrozumiały dla Nas sposób popierając wszystko przykładami, które pozwoliły zobrazować nasz problem i to jak go naprawić. Pani Dominika bardzo profesjonalnie i indywidualnie podchodzi do każdego, szuka różnych sposobów rozwiązania problemu bardzo serdecznie polecamy!!!

Dominika to odpowiednia osoba na odpowiednim "stanowisku"! Zawsze można na nią liczyć, na jej niezawodne rady, wsparcie, zrozumienie, zaangażowanie oraz ogromną chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów. Korzystaliśmy z konsultacji przez Skype oraz e-mailowo. Polecam każdemu rodzicowi również szkolenia online autorstwa Dominiki, nie ma takiej ceny, której nie dałoby się za tak profesjonalne wsparcie i wiedzę.

Pani Dominika jest bardzo ciepłą i miłą osobą, z którą bardzo przyjemnie się rozmawia. Dodatkowo posiada dużą I fachową wiedzę na temat rozwoju dzieci, ich emocji, zachowań. Konkretne rady z przykładami jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - to jest to czego oczekiwałam. Polecam serdecznie panią Dominikę!

Ogromna wiedza o małych ludziach. Wszystko dokładnie opisane, wyjaśnione. Widać bardzo duże zaangażowanie. Poza tym pani Dominika to pełna empatii i bardzo sympatyczna osoba. Ja się od Pani Dominiki bardzo dużo nauczyłam i polecam wszystkim :)

Bardzo polecam Panią Dominikę. Wspaniała osoba, która w bardzo przyjazny i profesjonalny sposób podchodzi do tematu, pomaga rozwiać wątpliwości i rozwiązać problemy. Wszystko spokojnie i dokładnie tłumaczy, zawsze odpowiada na pytania. Korzystałam z usług Pani Dominiki już kilka razy i jeśli będzie taka potrzeba to z pewnością zgłoszę się do niej ponownie.

To co mi dały te szkolenia, to taki wewnętrzny spokój … poczucie, że mimo trudności dam radę. Myślałam, że rozumiem moje dziecko, ale teraz wiem, że rozumiem go bardziej i mam wrażenie, że mogę stać się lepszą mamą. Doszłam jednak do wniosku, że nie mogę Cię oglądać wieczorem, bo później za dużo mi w głowie wiruje i spać nie mogę, tylko zapisuję to co najważniejsze w moim szkoleniowym notatniku. Także byłam niewyspana przez kilka ostatnich dni :), ale za to jestem doedukowana! Jeszcze raz ogromne dzięki za te szkolenia, za świetną atmosferę, umiejętność trafiania do ludzi, przykłady i wsparcie w rodzicielstwie.

Twój sposób przekazywania wiedzy jest rewelacyjny – wiele z tych informacji czytałam w poradnikach albo jeszcze pamiętam ze studiów, ale sucha teoria niepoparta żadnym przykładem trudno wchodzi do głowy i jakoś tak nie dociera do człowieka. U Ciebie mnóstwo przykładów z życia codziennego i Twój spokojny głos sprawiają, że wiedzę się chłonie natychmiast. :)

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe. Cieszę się każda chwila razem. Mimo że nie zawsze jest kolorowo, jestem zmęczona czy nie wyrabiam się, to staram się widzieć pozytywy😊

Chciałam tylko napisać, że wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedzą. Mimo że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło, ale czuję się już pewniej bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy! Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie :)

W szkoleniach najbardziej podoba mi się Twoje szybkie tempo, konkret i to, że gołym okiem widać że wiesz co mówisz, jesteś pewna siebie i swojej wiedzy. Miło jest patrzeć jak czujesz się w tym taka… swobodna, z żarcikiem i mrugnięciem oka co jakiś czas jako przerywnik. Widać, że to czym się z nami dzielisz to Twoja pasja i ‚konik’- to jest ekstra. I to daje mi super poczucie spokoju że jesteś właściwą osobą do słuchania i do podążania za Twoimi wskazówkami. Jesteś naprawdę bardzo profesjonalna. :)

Obejrzałam właśnie szkolenie. Jestem ogromnie zadowolona. :) Pierwszy raz mam aż 7 stron notatek.
Jestem pod wrażeniem Twojego uporządkowania i podzielnej uwagi! Widać, że kochasz to, co robisz, bo nawet "po czasie" zamiast szybko uciekać, jeszcze podawałaś kolejne przygody, bardzo to doceniam. Super, że są z życia wzięte, a Ty jesteś bardzo otwarta, miło się Ciebie słucha :) Na pewno będę wracać po kolejną wiedzę.

Jestem właśnie świeżo po obejrzeniu webinaru "Trudne emocje u dziecka" i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Ogrom rzetelnej wiedzy, teoria jak i przykłady z życia wzięte. Czyli to co lubię najbardziej!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy. Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie.

Wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedza. Mimo, że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło ale czuję się już pewniej, bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe.

"Trudne emocje rodziców" - świetny kurs! Jeden z lepszych, naprawdę! 2,5h samych merytorycznych informacji, świetne wskazówki, przykłady. Doskonale motywujesz, aż się chce działać :)

Z okazji Twoich urodzin skorzystałam z promocji na kurs o złości rodziców. W końcu udało mi się przesłuchać. Jednak jak człowiek rozumie pewne mechanizmy, to życie wydaje się łatwiejsze. Bardzo Ci dziękuję, przewartościowałam kilka rzeczy, przemyślałam i uzbrojona w wiedzę pędzę dalej! :)

Tak się cieszę, że trafiłam do Ciebie. Dziękujemy razem z mężem za wszystko co robisz. Dajesz nam wsparcie i narzędzia do budowania fajnych relacji z naszymi dziećmi. Zaczęliśmy w zeszłym roku szkoleniem „Moje dziecko mnie nie słucha”, które otworzyło nam oczy. Dzięki szkoleniu „Młodsze rodzeństwo w drodze” przygotowaliśmy synka na pojawienie się młodszej siostry. Obecnie jesteśmy po pakiecie szkoleń o emocjach. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale cieszę się, że jesteśmy bardziej świadomymi rodzicami i przede wszystkim wyrwaliśmy się z dawnych schematów, w których sami byliśmy wychowywani.