„Mamo, Tato, dlaczego się na mnie złościsz?”

Nikt nie lubi, kiedy druga osoba podnosi głos, krzyczy, wypowiada przykre słowa. Nikt nie lubi napiętej atmosfery. Dzieci także tego nie lubią. Co więcej, nie rozumieją, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Dlaczego nie ma spokoju, uśmiechu i miłości… a w zamian jest rodzicielskie zdenerwowanie 🙁

 

Rozmowa z dzieckiem

 

Należy tłumaczyć dzieciom, co się dzieje, jakie towarzyszą nam emocje, jaki jest powód naszego zachowania, zdenerwowania czy braku cierpliwości. Rozmowa jest podstawą fajnego i  mądrego wychowania oraz budowania odpowiedniej relacji z dzieckiem.

Od kiedy rozmawiać z dziećmi? Warto robić to od samego początku, pokazując tym samym, że to coś naturalnego. Należy poruszać różne tematy, zarówno te miłe i przyjemne, jak i te trudne. Komunikacja powinna być oczywiście dopasowana do wieku dziecka oraz poziomu rozumienia tego, co do niego mówimy. 

 

Jak wytłumaczyć dziecku swoje rodzicielskie zdenerwowanie i brak cierpliwości?

 

Poniżej znajdziesz moją przykładową propozycję 🙂

 

„Wiesz synku/córeczko, każdy z nas przeżywa każdego dnia różne emocje, zarówno te przyjemne, czyli radość, zadowolenie, ekscytacja, jak i te mniej przyjemne, takie jak zdenerwowanie, złość czy smutek. Wszystkie są ważne, dobre i potrzebne.

Kiedy jesteśmy wypoczęci, wyspani, najedzeni, zdrowi, kiedy nie mamy żadnych problemów, kiedy nie kłócimy się z innymi, kiedy wszystko jest dobrze, wtedy jesteśmy spokojni, dogadujemy się, mamy dużo cierpliwości, nie złościmy się tak często, a w zamian uśmiechamy, przytulamy, spędzamy fajnie czas 🙂 

Ale kiedy jesteśmy głodni, niewyspani, kiedy coś nam nie wyszło, nie udało się, kiedy z kimś się pokłóciliśmy, kiedy ktoś nam sprawił przykrość, kiedy jest inaczej niż byśmy chcieli, wtedy złościmy się, denerwujemy, a nawet krzyczymy na drugą osobę.

Wiem, że ostatnio tak właśnie się zachowuję. I chcę, żebyś wiedział/-a, że to nie jest Twoja wina. To jest taka sytuacja, kiedy wyczerpują mi się baterie. Kiedy moje ciało nie ma więcej paliwa, żeby sobie poradzić z jakimś problemem albo emocjami.

To nie jest ok, kiedy złoszczę się na Ciebie albo krzyczę. Robię wszystko, aby tak się nie zachowywać, ale czasami mi nie wychodzi… Przepraszam Cię za to”.

 

Jeśli czujesz, że ostatnio napięcia w domu jest więcej, to również warto wytłumaczyć dziecku:

„W ostatnim czasie tego smutku i nerwów jest więcej ze względu na… Z pewnością niedługo ta sytuacja się uspokoi, a do tego czasu postaram się dbać o swoje ciało, aby miało paliwo i radziło sobie z emocjami oraz codziennymi wyzwaniami”.

 

W rozmowie warto również odwołać się do jego doświadczeń, emocji, zachowań:

„Pamiętasz, jak zezłościłeś się na mnie, kiedy byłeś zmęczony po przedszkolu? / Ty też czasami denerwujesz się, a nawet krzyczysz, kiedy kończy Ci się paliwo… dlatego uczymy się tego, jak rozpoznawać swoje potrzeby oraz sygnały płynące z ciała, a także tego, jak sobie radzić z emocjami, aby nie ranić drugiej osoby”.

 

Jeśli potrzebujesz, abyśmy wspólnie przeanalizowały trudności związane z emocjami Twoimi lub Twojego dziecka – zapraszam Cię na konsultację indywidualną online 🙂

Jeśli temat trudnych rodzicielskich emocji jest Ci bliski, zapraszam Cię do innych moich artykułów związanych z tym tematem:

 

Możesz również skorzystać z innych cennych materiałów na temat rodzicielskich emocji:

Opinie

Na co dzień korzystam z ogromu wiedzy, jaki Pani Dominika przekazuje w mediach społecznościowych i swoim blogu. W sytuacji kryzysowej skorzystałam z telekonsultacji, w trakcie której dostałam konkretne porady wsparte szeroką wiedzą w zakresie psychologii dziecięcej. Polecam z całego serca!

Pani Dominika jest dla mnie ogromnym wsparciem na mojej macierzyńskiej drodze. Niemal każdego dnia czerpię z ogromu wiedzy przekazywanej za pośrednictwem mediów społecznościowych. W trudniejszym momencie skorzystałam z konsultacji indywidualnych, podczas których pani Dominika z dużym zaangażowaniem udzieliła porady i wsparcia.

Pani Dominika to niezwykle ciepła, miła i sympatyczna osoba. Świetnie odnajduję się temacie emocji małych dzieci, bardzo Nam pomogła. Ma ogromną wiedzę na ten temat. Wytłumaczyła wszystko w bardzo prosty, zrozumiały dla Nas sposób popierając wszystko przykładami, które pozwoliły zobrazować nasz problem i to jak go naprawić. Pani Dominika bardzo profesjonalnie i indywidualnie podchodzi do każdego, szuka różnych sposobów rozwiązania problemu bardzo serdecznie polecamy!!!

Dominika to odpowiednia osoba na odpowiednim "stanowisku"! Zawsze można na nią liczyć, na jej niezawodne rady, wsparcie, zrozumienie, zaangażowanie oraz ogromną chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów. Korzystaliśmy z konsultacji przez Skype oraz e-mailowo. Polecam każdemu rodzicowi również szkolenia online autorstwa Dominiki, nie ma takiej ceny, której nie dałoby się za tak profesjonalne wsparcie i wiedzę.

Pani Dominika jest bardzo ciepłą i miłą osobą, z którą bardzo przyjemnie się rozmawia. Dodatkowo posiada dużą I fachową wiedzę na temat rozwoju dzieci, ich emocji, zachowań. Konkretne rady z przykładami jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - to jest to czego oczekiwałam. Polecam serdecznie panią Dominikę!

Ogromna wiedza o małych ludziach. Wszystko dokładnie opisane, wyjaśnione. Widać bardzo duże zaangażowanie. Poza tym pani Dominika to pełna empatii i bardzo sympatyczna osoba. Ja się od Pani Dominiki bardzo dużo nauczyłam i polecam wszystkim :)

Bardzo polecam Panią Dominikę. Wspaniała osoba, która w bardzo przyjazny i profesjonalny sposób podchodzi do tematu, pomaga rozwiać wątpliwości i rozwiązać problemy. Wszystko spokojnie i dokładnie tłumaczy, zawsze odpowiada na pytania. Korzystałam z usług Pani Dominiki już kilka razy i jeśli będzie taka potrzeba to z pewnością zgłoszę się do niej ponownie.

To co mi dały te szkolenia, to taki wewnętrzny spokój … poczucie, że mimo trudności dam radę. Myślałam, że rozumiem moje dziecko, ale teraz wiem, że rozumiem go bardziej i mam wrażenie, że mogę stać się lepszą mamą. Doszłam jednak do wniosku, że nie mogę Cię oglądać wieczorem, bo później za dużo mi w głowie wiruje i spać nie mogę, tylko zapisuję to co najważniejsze w moim szkoleniowym notatniku. Także byłam niewyspana przez kilka ostatnich dni :), ale za to jestem doedukowana! Jeszcze raz ogromne dzięki za te szkolenia, za świetną atmosferę, umiejętność trafiania do ludzi, przykłady i wsparcie w rodzicielstwie.

Twój sposób przekazywania wiedzy jest rewelacyjny – wiele z tych informacji czytałam w poradnikach albo jeszcze pamiętam ze studiów, ale sucha teoria niepoparta żadnym przykładem trudno wchodzi do głowy i jakoś tak nie dociera do człowieka. U Ciebie mnóstwo przykładów z życia codziennego i Twój spokojny głos sprawiają, że wiedzę się chłonie natychmiast. :)

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe. Cieszę się każda chwila razem. Mimo że nie zawsze jest kolorowo, jestem zmęczona czy nie wyrabiam się, to staram się widzieć pozytywy😊

Chciałam tylko napisać, że wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedzą. Mimo że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło, ale czuję się już pewniej bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy! Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie :)

W szkoleniach najbardziej podoba mi się Twoje szybkie tempo, konkret i to, że gołym okiem widać że wiesz co mówisz, jesteś pewna siebie i swojej wiedzy. Miło jest patrzeć jak czujesz się w tym taka… swobodna, z żarcikiem i mrugnięciem oka co jakiś czas jako przerywnik. Widać, że to czym się z nami dzielisz to Twoja pasja i ‚konik’- to jest ekstra. I to daje mi super poczucie spokoju że jesteś właściwą osobą do słuchania i do podążania za Twoimi wskazówkami. Jesteś naprawdę bardzo profesjonalna. :)

Obejrzałam właśnie szkolenie. Jestem ogromnie zadowolona. :) Pierwszy raz mam aż 7 stron notatek.
Jestem pod wrażeniem Twojego uporządkowania i podzielnej uwagi! Widać, że kochasz to, co robisz, bo nawet "po czasie" zamiast szybko uciekać, jeszcze podawałaś kolejne przygody, bardzo to doceniam. Super, że są z życia wzięte, a Ty jesteś bardzo otwarta, miło się Ciebie słucha :) Na pewno będę wracać po kolejną wiedzę.

Jestem właśnie świeżo po obejrzeniu webinaru "Trudne emocje u dziecka" i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Ogrom rzetelnej wiedzy, teoria jak i przykłady z życia wzięte. Czyli to co lubię najbardziej!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy. Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie.

Wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedza. Mimo, że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło ale czuję się już pewniej, bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe.

"Trudne emocje rodziców" - świetny kurs! Jeden z lepszych, naprawdę! 2,5h samych merytorycznych informacji, świetne wskazówki, przykłady. Doskonale motywujesz, aż się chce działać :)

Z okazji Twoich urodzin skorzystałam z promocji na kurs o złości rodziców. W końcu udało mi się przesłuchać. Jednak jak człowiek rozumie pewne mechanizmy, to życie wydaje się łatwiejsze. Bardzo Ci dziękuję, przewartościowałam kilka rzeczy, przemyślałam i uzbrojona w wiedzę pędzę dalej! :)

Tak się cieszę, że trafiłam do Ciebie. Dziękujemy razem z mężem za wszystko co robisz. Dajesz nam wsparcie i narzędzia do budowania fajnych relacji z naszymi dziećmi. Zaczęliśmy w zeszłym roku szkoleniem „Moje dziecko mnie nie słucha”, które otworzyło nam oczy. Dzięki szkoleniu „Młodsze rodzeństwo w drodze” przygotowaliśmy synka na pojawienie się młodszej siostry. Obecnie jesteśmy po pakiecie szkoleń o emocjach. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale cieszę się, że jesteśmy bardziej świadomymi rodzicami i przede wszystkim wyrwaliśmy się z dawnych schematów, w których sami byliśmy wychowywani.