Książki dla dzieci o emocjach

Temat radzenia sobie z dziecięcymi emocjami towarzyszy mi praktycznie każdego dnia pracy. W ramach konsultacji daję rodzicom wskazówki, które nazywam “instrukcją obsługi emocji”, tłumaczę skąd te emocje się biorą, po co one są, jak je zaopiekować oraz jak zbudować w dziecku odpowiedni fundament inteligencji emocjonalnej. Uważam, że książeczki to jedna z najlepszych pomocy wychowawczych – dzieci o wiele łatwiej i szybciej identyfikują się z bohaterami bajek oraz opowieści 🙂 Poniżej zebrałam najlepsze wg mnie pozycje do oswajania tematu emocji.

 • “A królik słuchał” Cori Doerrfeld – prosta, wzruszająca książka o smutku i… słuchaniu.

 • “Wszystko o emocjach” Felicity Brooks – ta pozycja to trochę taka encyklopedia emocji 🙂  Bardzo dokładnie zgłębia temat i w prosty sposób, przyjazny dzieciom. Warto mieć ją u siebie!

 • “Feluś i Gucio poznają emocje” Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett – fantastyczna książka! Dużo w niej emocji 🙂 Pokazane są na przykładzie różnych sytuacji z życia codziennego każdego dziecka, dzięki czemu mały czytelnik z pewnością odnajdzie tam siebie i będzie mu łatwiej zrozumieć oraz akceptować swoje emocje. W książce jest bardzo dużo obrazków (więcej niż tekstu) i ma ona twarde kartki, więc nadaje sie idealnie dla najmłodszych 🙂

 • “Kolorowy potwór”Anna Llenasw tej książce każda emocja ma swój kolor, dzięki czemu zidentyfikowanie oraz uporządkowanie emocji jest o wiele łatwiejsze. Genialna pozycja! Uważam, że to jedna z pierwszych książek, od których warto zacząć naukę w obszarze emocji. Dostępna również w wersji pop-up.

 • “W moim sercu” Jo Witek – główna bohaterka tej pozycji pokazuje jak wieeele uczuć może mieszkać w jednym sercu i jak piękne one są 🙂

   

 • “Od złości do radości”Holde Kreul z tej książeczki dziecko może dowiedzieć się jak rozpoznawać i okazywać uczucia, a przede wszystkim dostaje jasny przekaz, że wszystkie emocje i uczucia są w porządku, bo są po prostu częścią nas.

 •  “Wielka księga uczuć” Grzegorz Kasdepke – pozycja ta została nazwana księgą, ponieważ jest to zbiór opowiadań o wielu różnych uczuciach, m.in. o tęsknocie, wstydzie, pogardzie, zazdrości, miłości, nienawiści, uczciwości, szacunku, odwadze, współczuciu, strachu czy poczuciu winy.

   

 • “Co robią uczucia?”, Tina Oziewicz, Aleksandra Zając – przepiękna książka, poruszająca, zapraszająca dzieci i rodziców do rozmów i rozmyślań o tym, co kryje się w każdym z nas, oraz o tym, co robią uczucia kiedy mają wolne… 😉

 •  “Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości” Ulf Stark – temat emocji jest tutaj poruszony w formie nieoczywistych wierszyków i zabawnych ilustracji.

   

 • „Uczuciometr Inspektora Krokodyla” Susan Isern – genialna pozycja do rozpoznawania emocji, mierzenia ich intensywności oraz nauki regulowania. Inspektor Krokodyl rozkłada na czynniki pierwsze różne sytuacje i pokazuje ich interpretacje, pojawiające się uczucia oraz zachowania. Omówione są reakcje i zmiany fizyczne w zależności od tego, czego doświadczamy, oraz rozpisane różne sposoby radzenia sobie z emocjami.

 • „Kuku i historia pępka” Monika Kamińska i Andrzej Tylkowski – ta pozycja jest świetnym wsparciem w sytuacjach kiedy Mama wyjeżdża, a dziecko zostaje w domu z Tatą.

 • „Kuku szuka szczęścia” Monika Kamińska i Andrzej Tylkowski – czytając tę książeczkę sami przypominamy sobie jak bardzo szczęście leży na wyciągnięcie ręki  i jak można być szczęśliwym dzięki najprostszym przyjemnościom 🙂

   

 • “Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę” Agnieszka Stążka-Gawrysiak – są to opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę. W książce pokazane są historie, które mogą się przytrafić każdemu przedszkolakowi (i rodzicowi!): spory na placu zabaw, marudzenie przy kolacji, nagłe wybuchy złości.

   

 • “Jestem wściekły. Jak pokonać złość” Dagmar Geilser – pokazuje różne trudne dla dziecka sytuacje i przyczyny złości oraz to, jak można sobie z tymi emocjami poradzić nie krzywdząc innych. Może być ona wsparciem również dla rodziców w proponowaniu swoim pociechom różnych narzędzi do radzenia sobie ze złością, frustracją, napięciem.

   

 • „Złość. Co robić gdy się złościsz?” Dawn Huebner – humorystycznie zilustrowany poradnik, który nauczy dziecko: samokontroli, technik zarządzania złością, rozwiązywania konfliktów i znajdowania kompromisu, rozpoznawania iskier złości i wydłużania lontu złości oraz bezpiecznego pozbywania się złości z ciała – dedykowana dla dzieci 6+

 • “Miłość” i “Co mi powiedział Tata” Astrid Desbordes – temat emocji został przekazany tutaj w wyjątkowy sposób… widzimy ogromną miłość oraz mądrość życiową Mamy i Taty.

 • “Uczucia, co to takiego?” Oscar Brenifier – jest to pozycja dla starszych dzieci, ponieważ emocje są tutaj omawiane w kontekście filozoficznych pytań, które dzieci zadają nam każdego dnia, by zrozumieć świat

 • “Poranki Sercowej Mamy” Małgorzata Barańska-Guz – Niezwykle wzruszająca opowieść. Głównymi bohaterami książki są emocje, które poznajemy od podszewki. Poznajemy ich charakterystyczne cechy, to co one same czują i jak można je wspierać 🙂

   

Oprócz przyswajania teorii równie ważne są ćwiczenia związane z emocjami.

Na koniec chcę Wam zaproponować serie książeczek, które poruszają najczęstsze życiowe sytuacje małych bohaterów i emocje z jakimi na co dzień się zmagają:

Opinie

Na co dzień korzystam z ogromu wiedzy, jaki Pani Dominika przekazuje w mediach społecznościowych i swoim blogu. W sytuacji kryzysowej skorzystałam z telekonsultacji, w trakcie której dostałam konkretne porady wsparte szeroką wiedzą w zakresie psychologii dziecięcej. Polecam z całego serca!

Pani Dominika jest dla mnie ogromnym wsparciem na mojej macierzyńskiej drodze. Niemal każdego dnia czerpię z ogromu wiedzy przekazywanej za pośrednictwem mediów społecznościowych. W trudniejszym momencie skorzystałam z konsultacji indywidualnych, podczas których pani Dominika z dużym zaangażowaniem udzieliła porady i wsparcia.

Pani Dominika to niezwykle ciepła, miła i sympatyczna osoba. Świetnie odnajduję się temacie emocji małych dzieci, bardzo Nam pomogła. Ma ogromną wiedzę na ten temat. Wytłumaczyła wszystko w bardzo prosty, zrozumiały dla Nas sposób popierając wszystko przykładami, które pozwoliły zobrazować nasz problem i to jak go naprawić. Pani Dominika bardzo profesjonalnie i indywidualnie podchodzi do każdego, szuka różnych sposobów rozwiązania problemu bardzo serdecznie polecamy!!!

Dominika to odpowiednia osoba na odpowiednim "stanowisku"! Zawsze można na nią liczyć, na jej niezawodne rady, wsparcie, zrozumienie, zaangażowanie oraz ogromną chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów. Korzystaliśmy z konsultacji przez Skype oraz e-mailowo. Polecam każdemu rodzicowi również szkolenia online autorstwa Dominiki, nie ma takiej ceny, której nie dałoby się za tak profesjonalne wsparcie i wiedzę.

Pani Dominika jest bardzo ciepłą i miłą osobą, z którą bardzo przyjemnie się rozmawia. Dodatkowo posiada dużą I fachową wiedzę na temat rozwoju dzieci, ich emocji, zachowań. Konkretne rady z przykładami jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - to jest to czego oczekiwałam. Polecam serdecznie panią Dominikę!

Ogromna wiedza o małych ludziach. Wszystko dokładnie opisane, wyjaśnione. Widać bardzo duże zaangażowanie. Poza tym pani Dominika to pełna empatii i bardzo sympatyczna osoba. Ja się od Pani Dominiki bardzo dużo nauczyłam i polecam wszystkim :)

Bardzo polecam Panią Dominikę. Wspaniała osoba, która w bardzo przyjazny i profesjonalny sposób podchodzi do tematu, pomaga rozwiać wątpliwości i rozwiązać problemy. Wszystko spokojnie i dokładnie tłumaczy, zawsze odpowiada na pytania. Korzystałam z usług Pani Dominiki już kilka razy i jeśli będzie taka potrzeba to z pewnością zgłoszę się do niej ponownie.

To co mi dały te szkolenia, to taki wewnętrzny spokój … poczucie, że mimo trudności dam radę. Myślałam, że rozumiem moje dziecko, ale teraz wiem, że rozumiem go bardziej i mam wrażenie, że mogę stać się lepszą mamą. Doszłam jednak do wniosku, że nie mogę Cię oglądać wieczorem, bo później za dużo mi w głowie wiruje i spać nie mogę, tylko zapisuję to co najważniejsze w moim szkoleniowym notatniku. Także byłam niewyspana przez kilka ostatnich dni :), ale za to jestem doedukowana! Jeszcze raz ogromne dzięki za te szkolenia, za świetną atmosferę, umiejętność trafiania do ludzi, przykłady i wsparcie w rodzicielstwie.

Twój sposób przekazywania wiedzy jest rewelacyjny – wiele z tych informacji czytałam w poradnikach albo jeszcze pamiętam ze studiów, ale sucha teoria niepoparta żadnym przykładem trudno wchodzi do głowy i jakoś tak nie dociera do człowieka. U Ciebie mnóstwo przykładów z życia codziennego i Twój spokojny głos sprawiają, że wiedzę się chłonie natychmiast. :)

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe. Cieszę się każda chwila razem. Mimo że nie zawsze jest kolorowo, jestem zmęczona czy nie wyrabiam się, to staram się widzieć pozytywy😊

Chciałam tylko napisać, że wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedzą. Mimo że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło, ale czuję się już pewniej bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy! Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie :)

W szkoleniach najbardziej podoba mi się Twoje szybkie tempo, konkret i to, że gołym okiem widać że wiesz co mówisz, jesteś pewna siebie i swojej wiedzy. Miło jest patrzeć jak czujesz się w tym taka… swobodna, z żarcikiem i mrugnięciem oka co jakiś czas jako przerywnik. Widać, że to czym się z nami dzielisz to Twoja pasja i ‚konik’- to jest ekstra. I to daje mi super poczucie spokoju że jesteś właściwą osobą do słuchania i do podążania za Twoimi wskazówkami. Jesteś naprawdę bardzo profesjonalna. :)

Obejrzałam właśnie szkolenie. Jestem ogromnie zadowolona. :) Pierwszy raz mam aż 7 stron notatek.
Jestem pod wrażeniem Twojego uporządkowania i podzielnej uwagi! Widać, że kochasz to, co robisz, bo nawet "po czasie" zamiast szybko uciekać, jeszcze podawałaś kolejne przygody, bardzo to doceniam. Super, że są z życia wzięte, a Ty jesteś bardzo otwarta, miło się Ciebie słucha :) Na pewno będę wracać po kolejną wiedzę.

Jestem właśnie świeżo po obejrzeniu webinaru "Trudne emocje u dziecka" i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Ogrom rzetelnej wiedzy, teoria jak i przykłady z życia wzięte. Czyli to co lubię najbardziej!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy. Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie.

Wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedza. Mimo, że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło ale czuję się już pewniej, bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe.

"Trudne emocje rodziców" - świetny kurs! Jeden z lepszych, naprawdę! 2,5h samych merytorycznych informacji, świetne wskazówki, przykłady. Doskonale motywujesz, aż się chce działać :)

Z okazji Twoich urodzin skorzystałam z promocji na kurs o złości rodziców. W końcu udało mi się przesłuchać. Jednak jak człowiek rozumie pewne mechanizmy, to życie wydaje się łatwiejsze. Bardzo Ci dziękuję, przewartościowałam kilka rzeczy, przemyślałam i uzbrojona w wiedzę pędzę dalej! :)

Tak się cieszę, że trafiłam do Ciebie. Dziękujemy razem z mężem za wszystko co robisz. Dajesz nam wsparcie i narzędzia do budowania fajnych relacji z naszymi dziećmi. Zaczęliśmy w zeszłym roku szkoleniem „Moje dziecko mnie nie słucha”, które otworzyło nam oczy. Dzięki szkoleniu „Młodsze rodzeństwo w drodze” przygotowaliśmy synka na pojawienie się młodszej siostry. Obecnie jesteśmy po pakiecie szkoleń o emocjach. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale cieszę się, że jesteśmy bardziej świadomymi rodzicami i przede wszystkim wyrwaliśmy się z dawnych schematów, w których sami byliśmy wychowywani.