Kary jako metoda wychowawcza

W dzisiejszych czasach następuje olbrzymia rewolucja w podejściu do wychowania dzieci. Mamy ogromny dostęp do wiedzy na temat wpływu metod wychowawczych stosowanych w poprzednich pokoleniach oraz ich skutków. Stąd obecne stanowisko psychologów o niesłuszności kar i zachęcanie do porzucania tej strategii w codziennym kontakcie z dzieckiem. Dlatego jeśli wyznajesz zasadę, że „nie ma wychowania bez kar i nagród”, to nie przeczytasz w tym artykule nic, co takową postawę potwierdzi lub wzmocni.

 

Po co tak naprawdę stosujemy kary?

 

Kara jest tak naprawdę ustawieniem dziecka w szeregu, pokazaniem kto tu rządzi. Z obawy przed tym, że dziecku ujdzie dane zachowanie na sucho – dajemy kary. Kiedy nie mamy pomysłu jak zareagować w stosunku do dziecka – dajemy kary. W chwili kiedy przegrywamy w „walce” z naszym dzieckiem – dajemy kary. Tym samym pokonujemy własne dzieci… ☹

 

Czy kara uczy dziecko?

 

Nie. KARY NICZEGO NIE UCZĄ. Nie uczą ani szacunku, ani współpracy, ani odpowiedzialności ani rozwiązywania problemów.

 

Co się dzieje z dzieckiem w momencie kary? 

 

Wbrew powszechnemu przekonaniu dziecko nie skupia się na refleksji, na analizowaniu tego co zrobiło, wyciąganiu wniosków i postanowieniu poprawy. Dziecko skupia się na tym co przeżywa i na tym co się z nim dzieje: na złości, na smutku, na żalu, na frustracji… DZIECKO JEST WÓWCZAS POD WPŁYWEM SILNYCH EMOCJI, a w takim momencie NIE MA PRZESTRZENI NA NAUKĘ.

 

Co powodują kary?

 

Przyczyniają się do pojawienia się strachu, lęku, poczucia winy, wstydu, więcej buntu i „niegrzecznego” zachowania, agresji wobec innych, oddalenia od rodziców i całej listy negatywnych konsekwencji.  Kara powoduje złe samopoczucie dziecka, a DZIECKO, KTÓRE CZUJE SIĘ ŹLE, NIE MOŻE ZACHOWYWAĆ SIĘ DOBRZE.

 

Co zatem robić, aby dobrze wychować nasze dzieci?


Przede wszystkim włożyć wysiłek w zrozumienie swojego dziecka i znalezienie przyczyny danego zachowania, oraz zwyczajnie je wspierać radzeniu sobie z codziennymi dziecięcymi wyzwaniami.

Spójrz na swoją pociechę przez łagodne okulary. Przypomnij sobie, że złe zachowanie Twojego dziecka może wynikać z etapu rozwoju na jakim obecnie się znajduje, z braku umiejętności, by poradzić sobie z jakąś trudnością, z braku zasobów na dany moment, aby zareagować inaczej, z braku odpowiedniego słownictwa, by wyrazić o co mu chodzi lub z powodu jakiejś niezaspokojonej potrzeby.

 

  • Sprawdź co kryje się pod powierzchnią góry lodowej, co dziecko mówi Ci swoim trudnym zachowaniem, bo każde zachowanie dziecka zawsze jest jakimś komunikatem dla osoby dorosłej.
  • Daj dziecku możliwość zadośćuczynienia. Dzieci lepiej się zachowują, kiedy lepiej się czują i lepiej o sobie myślą, a będą lepiej o sobie myślały, kiedy damy im szansę na naprawę swojego zachowania.
  • Nie ucz w momencie „niegrzecznego” zachowania, bo wtedy na naukę nie ma tam przestrzeni. Ucz przed i po – to jest proces, który dzieje się każdego dnia, poza trudnymi sytuacjami.
  • Pokazuj dziecku jak może inaczej poradzić sobie w przyszłości w podobnych sytuacjach.
  • Jeśli dziecko nie współpracuje, nie chce wykonać jakiejś prośby, polecenia – sprawdź dlaczego oraz przyjrzyj się Waszej codziennej komunikacji w relacji rodzic – dziecko.
  • Uświadamiaj dziecku, że każde zachowanie ma swoje konsekwencje (pokazuj związek przyczynowo skutkowy „jeśli… to…”).
  • Pozwalaj dziecku doświadczać konsekwencji naturalnych (nie wymagają działania dorosłego), np. jeśli nie założy kurtki to zmoknie, jeśli nie zje obiadu to będzie głodne, jeśli nie odłoży zabawki na miejsce, to nie będzie mogło jej później znaleźć.
 

*UWAGA! Naturalne konsekwencje wykluczają komunikaty typu „A nie mówiłam?!” Rodzic ma stanąć po stronie dziecka i je wesprzeć w danym doświadczeniu.

Naprawdę da się wychowywać dziecko bez kar i można je wszystkiego odpowiednio nauczyć, traktując ze spokojem, z szacunkiem, okazując cierpliwość i wyrozumiałość, dając czas na naukę i rozwój 😊

Więcej o karach posłuchasz dodatkowo w tym nagraniu „Kary jako metoda wychowawcza”.

 

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dziecięcych emocji zapraszam do lektury poniższych artykułów:

O wychowywaniu bez presji i o tym, jak uczynić rodzicielstwo łatwiejszym, dowiesz się z mojej książki:

 

Możesz również skorzystać z moich webinarów:

Opinie

Na co dzień korzystam z ogromu wiedzy, jaki Pani Dominika przekazuje w mediach społecznościowych i swoim blogu. W sytuacji kryzysowej skorzystałam z telekonsultacji, w trakcie której dostałam konkretne porady wsparte szeroką wiedzą w zakresie psychologii dziecięcej. Polecam z całego serca!

Pani Dominika jest dla mnie ogromnym wsparciem na mojej macierzyńskiej drodze. Niemal każdego dnia czerpię z ogromu wiedzy przekazywanej za pośrednictwem mediów społecznościowych. W trudniejszym momencie skorzystałam z konsultacji indywidualnych, podczas których pani Dominika z dużym zaangażowaniem udzieliła porady i wsparcia.

Pani Dominika to niezwykle ciepła, miła i sympatyczna osoba. Świetnie odnajduję się temacie emocji małych dzieci, bardzo Nam pomogła. Ma ogromną wiedzę na ten temat. Wytłumaczyła wszystko w bardzo prosty, zrozumiały dla Nas sposób popierając wszystko przykładami, które pozwoliły zobrazować nasz problem i to jak go naprawić. Pani Dominika bardzo profesjonalnie i indywidualnie podchodzi do każdego, szuka różnych sposobów rozwiązania problemu bardzo serdecznie polecamy!!!

Dominika to odpowiednia osoba na odpowiednim "stanowisku"! Zawsze można na nią liczyć, na jej niezawodne rady, wsparcie, zrozumienie, zaangażowanie oraz ogromną chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów. Korzystaliśmy z konsultacji przez Skype oraz e-mailowo. Polecam każdemu rodzicowi również szkolenia online autorstwa Dominiki, nie ma takiej ceny, której nie dałoby się za tak profesjonalne wsparcie i wiedzę.

Pani Dominika jest bardzo ciepłą i miłą osobą, z którą bardzo przyjemnie się rozmawia. Dodatkowo posiada dużą I fachową wiedzę na temat rozwoju dzieci, ich emocji, zachowań. Konkretne rady z przykładami jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - to jest to czego oczekiwałam. Polecam serdecznie panią Dominikę!

Ogromna wiedza o małych ludziach. Wszystko dokładnie opisane, wyjaśnione. Widać bardzo duże zaangażowanie. Poza tym pani Dominika to pełna empatii i bardzo sympatyczna osoba. Ja się od Pani Dominiki bardzo dużo nauczyłam i polecam wszystkim :)

Bardzo polecam Panią Dominikę. Wspaniała osoba, która w bardzo przyjazny i profesjonalny sposób podchodzi do tematu, pomaga rozwiać wątpliwości i rozwiązać problemy. Wszystko spokojnie i dokładnie tłumaczy, zawsze odpowiada na pytania. Korzystałam z usług Pani Dominiki już kilka razy i jeśli będzie taka potrzeba to z pewnością zgłoszę się do niej ponownie.

To co mi dały te szkolenia, to taki wewnętrzny spokój … poczucie, że mimo trudności dam radę. Myślałam, że rozumiem moje dziecko, ale teraz wiem, że rozumiem go bardziej i mam wrażenie, że mogę stać się lepszą mamą. Doszłam jednak do wniosku, że nie mogę Cię oglądać wieczorem, bo później za dużo mi w głowie wiruje i spać nie mogę, tylko zapisuję to co najważniejsze w moim szkoleniowym notatniku. Także byłam niewyspana przez kilka ostatnich dni :), ale za to jestem doedukowana! Jeszcze raz ogromne dzięki za te szkolenia, za świetną atmosferę, umiejętność trafiania do ludzi, przykłady i wsparcie w rodzicielstwie.

Twój sposób przekazywania wiedzy jest rewelacyjny – wiele z tych informacji czytałam w poradnikach albo jeszcze pamiętam ze studiów, ale sucha teoria niepoparta żadnym przykładem trudno wchodzi do głowy i jakoś tak nie dociera do człowieka. U Ciebie mnóstwo przykładów z życia codziennego i Twój spokojny głos sprawiają, że wiedzę się chłonie natychmiast. :)

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe. Cieszę się każda chwila razem. Mimo że nie zawsze jest kolorowo, jestem zmęczona czy nie wyrabiam się, to staram się widzieć pozytywy😊

Chciałam tylko napisać, że wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedzą. Mimo że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło, ale czuję się już pewniej bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy! Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie :)

W szkoleniach najbardziej podoba mi się Twoje szybkie tempo, konkret i to, że gołym okiem widać że wiesz co mówisz, jesteś pewna siebie i swojej wiedzy. Miło jest patrzeć jak czujesz się w tym taka… swobodna, z żarcikiem i mrugnięciem oka co jakiś czas jako przerywnik. Widać, że to czym się z nami dzielisz to Twoja pasja i ‚konik’- to jest ekstra. I to daje mi super poczucie spokoju że jesteś właściwą osobą do słuchania i do podążania za Twoimi wskazówkami. Jesteś naprawdę bardzo profesjonalna. :)

Obejrzałam właśnie szkolenie. Jestem ogromnie zadowolona. :) Pierwszy raz mam aż 7 stron notatek.
Jestem pod wrażeniem Twojego uporządkowania i podzielnej uwagi! Widać, że kochasz to, co robisz, bo nawet "po czasie" zamiast szybko uciekać, jeszcze podawałaś kolejne przygody, bardzo to doceniam. Super, że są z życia wzięte, a Ty jesteś bardzo otwarta, miło się Ciebie słucha :) Na pewno będę wracać po kolejną wiedzę.

Jestem właśnie świeżo po obejrzeniu webinaru "Trudne emocje u dziecka" i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Ogrom rzetelnej wiedzy, teoria jak i przykłady z życia wzięte. Czyli to co lubię najbardziej!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy. Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie.

Wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedza. Mimo, że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło ale czuję się już pewniej, bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe.

"Trudne emocje rodziców" - świetny kurs! Jeden z lepszych, naprawdę! 2,5h samych merytorycznych informacji, świetne wskazówki, przykłady. Doskonale motywujesz, aż się chce działać :)

Z okazji Twoich urodzin skorzystałam z promocji na kurs o złości rodziców. W końcu udało mi się przesłuchać. Jednak jak człowiek rozumie pewne mechanizmy, to życie wydaje się łatwiejsze. Bardzo Ci dziękuję, przewartościowałam kilka rzeczy, przemyślałam i uzbrojona w wiedzę pędzę dalej! :)

Tak się cieszę, że trafiłam do Ciebie. Dziękujemy razem z mężem za wszystko co robisz. Dajesz nam wsparcie i narzędzia do budowania fajnych relacji z naszymi dziećmi. Zaczęliśmy w zeszłym roku szkoleniem „Moje dziecko mnie nie słucha”, które otworzyło nam oczy. Dzięki szkoleniu „Młodsze rodzeństwo w drodze” przygotowaliśmy synka na pojawienie się młodszej siostry. Obecnie jesteśmy po pakiecie szkoleń o emocjach. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale cieszę się, że jesteśmy bardziej świadomymi rodzicami i przede wszystkim wyrwaliśmy się z dawnych schematów, w których sami byliśmy wychowywani.