Jak przygotować dziecko na zasypianie w nowym łóżku, w swoim pokoju?

Kiedy jest najlepszy czas na taką zmianę? Wtedy, kiedy czujecie, że tego potrzebujecie lub po prostu tak Wam się ułożyło życie (np. szykuje Wam się przeprowadzka i chcecie skorzystać z tej okazji). Nie ma odgórnie ustalonego wieku kiedy należy to zrobić. Dopóki spanie w jednym łóżku lub w jednym pomieszczeniu nie wpływa destrukcyjnie na funkcjonowanie Waszej rodziny – śpijcie tak dalej. Dopóki wszyscy członkowie rodziny się wysypiają – śpijcie tak dalej. Jeśli spanie z dziećmi nie wpływa negatywnie na relację z żoną/mężem – śpijcie tak dalej. Jeśli Wam samym to nie przeszkadza, to nie zmieniajcie tego na siłę, bo ktoś powiedział, że już trzeba.

Jeśli jednak podjęliście decyzję o tej zmianie, poniżej znajdziecie kilka wskazówek:

 
  • Zmianę, która czeka dziecko warto przedstawić jako przygodę, jako coś bardzo atrakcyjnego, a nie przymus czy sytuację bez wyjścia.

  • Można użyć argumentu dotyczącego samodzielności, szczególnie, że kilkulatki bardzo o ten obszar „walczą”, powtarzając na każdym kroku „Mama ja sam/sama” 😉

     

  • Lepiej uprzedzić dziecko o zmianie jaka go czeka, a nie informować kiedy wszystko zostało już przygotowane.

    *Jeśli ma to być niespodzianka, to tu byłabym ostrożna, ponieważ nie każde dziecko niespodzianki tego typu lubi i się w nich odnajdzie. Poza tym, to nie jest niepodzianka w stylu „Jedziemy do wesołego miasteczka” albo „Idziemy dzisiaj na lody”. To coś zdecydowanie bardziej poważnego i ważnego dla dziecka, związanego z rozstaniem z rodzicami, z samodzielnym zasypianiem, ze zmierzeniem się ze swoimi lękami, strachami, emocjami… ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń.

  • Zdecydowanie warto zaangażować dziecko w proces podejmowania decyzji dotyczących tej zmiany, np. wybór łóżka, pościeli z ulubionymi bohaterami czy  lampki nocnej + urządzenie nowej przestrzeni tak, aby dziecko czuło się przytulnie i bezpiecznie. Warto pytać dzieci o to, co chciałyby mieć koło łóżka/na łóżku, co by im pomogło dobrze się tam czuć.

  • Zmianę należy przedstawić dziecku jako coś normalnego, jako kolejny krok w życiu Waszej rodziny (tak jak np. pójście do żłobka/przedszkola).

  • Jeśli dziecko będzie mówiło, że się boi, należy ten strach zaakceptować i spróbować  dowiedzieć się czego on konkretnie dotyczy:

    jeśli ciemności – zostawiamy włączoną małą lampkę (ona pomoże też dziecku zorientować się gdzie jest, jeśli obudzi się w nocy)

    jeśli potworów czy innych stworów – warto razem z dzieckiem sprawdzić różne zakamarki w pokoju i pokazać, że nikogo tam nie ma

    jeśli złodziei – należy zapewnić dziecko, że wszystkie okna i drzwi są dobrze pozamykane i nikt nie ma prawa wejść do domu

    jeśli złych snów – warto pokazać maluchowi sposoby na przywołanie dobrych snów (np. poprzez przypomnienie sobie rzeczy, które najbardziej podobały się dziecku w danym dniu) + zapewnić, że w sytuacji koszmarów może nas zawsze zawołać, a my przyjdziemy i przegonimy te złe sny (a najlepiej pokazać dziecku jak samo może to robić 🙂 )

  • Należy wziąć pod uwagę to, że dziecko w pierwszych dniach może potrzebować naszej obecności w nowym miejscu. Można usiąść wówczas koło łóżka, pogłaskać malucha czy wziąć za rączkę (choć potem może być trudno wydostać się z dziecięcego chwytu bez wybudzenia ;)), a następnie po kilku dniach lub tygodniach zacząć wycofywać się z pokoju. Zawsze jednak dziecko musi wiedzieć o naszym wyjściu.

  • Niezmiennie polecam książeczki tym razem w tematyce snu, np. „Kicia Kocia nie może zasnąć” lub „Zasypiamy bez Mamy”, oraz samodzielnie wymyślane przez rodziców bajki do opowiadania dzieciom przed snem (scenariusz układamy sami, taki jaki chcemy przekazać dziecku).

 

I na koniec, choć punkt w zasadzie najważniejszy… należy zaopiekować się własnymi rodzicielskimi emocjami w tym obszarze. Jeśli Wy będziecie spokojni i znormalizujecie sobie ten etap oraz zmianę – dziecko również tak do tego podejdzie 🙂 Polecam do przeczytania również ten artykuł: Jak zrozumieć emocje swoje, swojego dziecka i nie zwariować?

Pamiętajcie też, że będzie potrzebny Wam czas – dziecko musi przyzwyczaić się do nowego, nauczyć się nowej umiejętności. Wspierajcie dziecko w jego obawach, akceptujcie, pokazujcie, że może je mieć, i że Wy jako rodzice znacie sposoby, dzięki którym Wasza pociecha będzie mogła spokojnie i bezpiecznie spać w swoim królestwie 🙂

E-book: W świecie snu starszaka Przewodnik dla rodziców dzieci od 18 miesiąca do 5 roku życia

Jeśli zmagasz się z tematem snu dziecka, zapraszam do zapoznania się z naszą propozycją e-booka: 

„W świecie snu starszaka. Przewodnik dla rodziców dzieci od 18 miesiąca do 5 roku życia”

 

Ten e-book będzie dla Ciebie ogromnym wsparciem i drogowskazem w uporządkowaniu obszaru snu Twojego dziecka! Jest to kompendium wiedzy na temat snu dzieci powyżej 1,5 r. ż.

Artykuł, który również może Cię zainteresować:

Nocne pobudki

Opinie

Na co dzień korzystam z ogromu wiedzy, jaki Pani Dominika przekazuje w mediach społecznościowych i swoim blogu. W sytuacji kryzysowej skorzystałam z telekonsultacji, w trakcie której dostałam konkretne porady wsparte szeroką wiedzą w zakresie psychologii dziecięcej. Polecam z całego serca!

Pani Dominika jest dla mnie ogromnym wsparciem na mojej macierzyńskiej drodze. Niemal każdego dnia czerpię z ogromu wiedzy przekazywanej za pośrednictwem mediów społecznościowych. W trudniejszym momencie skorzystałam z konsultacji indywidualnych, podczas których pani Dominika z dużym zaangażowaniem udzieliła porady i wsparcia.

Pani Dominika to niezwykle ciepła, miła i sympatyczna osoba. Świetnie odnajduję się temacie emocji małych dzieci, bardzo Nam pomogła. Ma ogromną wiedzę na ten temat. Wytłumaczyła wszystko w bardzo prosty, zrozumiały dla Nas sposób popierając wszystko przykładami, które pozwoliły zobrazować nasz problem i to jak go naprawić. Pani Dominika bardzo profesjonalnie i indywidualnie podchodzi do każdego, szuka różnych sposobów rozwiązania problemu bardzo serdecznie polecamy!!!

Dominika to odpowiednia osoba na odpowiednim "stanowisku"! Zawsze można na nią liczyć, na jej niezawodne rady, wsparcie, zrozumienie, zaangażowanie oraz ogromną chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów. Korzystaliśmy z konsultacji przez Skype oraz e-mailowo. Polecam każdemu rodzicowi również szkolenia online autorstwa Dominiki, nie ma takiej ceny, której nie dałoby się za tak profesjonalne wsparcie i wiedzę.

Pani Dominika jest bardzo ciepłą i miłą osobą, z którą bardzo przyjemnie się rozmawia. Dodatkowo posiada dużą I fachową wiedzę na temat rozwoju dzieci, ich emocji, zachowań. Konkretne rady z przykładami jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - to jest to czego oczekiwałam. Polecam serdecznie panią Dominikę!

Ogromna wiedza o małych ludziach. Wszystko dokładnie opisane, wyjaśnione. Widać bardzo duże zaangażowanie. Poza tym pani Dominika to pełna empatii i bardzo sympatyczna osoba. Ja się od Pani Dominiki bardzo dużo nauczyłam i polecam wszystkim :)

Bardzo polecam Panią Dominikę. Wspaniała osoba, która w bardzo przyjazny i profesjonalny sposób podchodzi do tematu, pomaga rozwiać wątpliwości i rozwiązać problemy. Wszystko spokojnie i dokładnie tłumaczy, zawsze odpowiada na pytania. Korzystałam z usług Pani Dominiki już kilka razy i jeśli będzie taka potrzeba to z pewnością zgłoszę się do niej ponownie.

To co mi dały te szkolenia, to taki wewnętrzny spokój … poczucie, że mimo trudności dam radę. Myślałam, że rozumiem moje dziecko, ale teraz wiem, że rozumiem go bardziej i mam wrażenie, że mogę stać się lepszą mamą. Doszłam jednak do wniosku, że nie mogę Cię oglądać wieczorem, bo później za dużo mi w głowie wiruje i spać nie mogę, tylko zapisuję to co najważniejsze w moim szkoleniowym notatniku. Także byłam niewyspana przez kilka ostatnich dni :), ale za to jestem doedukowana! Jeszcze raz ogromne dzięki za te szkolenia, za świetną atmosferę, umiejętność trafiania do ludzi, przykłady i wsparcie w rodzicielstwie.

Twój sposób przekazywania wiedzy jest rewelacyjny – wiele z tych informacji czytałam w poradnikach albo jeszcze pamiętam ze studiów, ale sucha teoria niepoparta żadnym przykładem trudno wchodzi do głowy i jakoś tak nie dociera do człowieka. U Ciebie mnóstwo przykładów z życia codziennego i Twój spokojny głos sprawiają, że wiedzę się chłonie natychmiast. :)

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe. Cieszę się każda chwila razem. Mimo że nie zawsze jest kolorowo, jestem zmęczona czy nie wyrabiam się, to staram się widzieć pozytywy😊

Chciałam tylko napisać, że wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedzą. Mimo że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło, ale czuję się już pewniej bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy! Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie :)

W szkoleniach najbardziej podoba mi się Twoje szybkie tempo, konkret i to, że gołym okiem widać że wiesz co mówisz, jesteś pewna siebie i swojej wiedzy. Miło jest patrzeć jak czujesz się w tym taka… swobodna, z żarcikiem i mrugnięciem oka co jakiś czas jako przerywnik. Widać, że to czym się z nami dzielisz to Twoja pasja i ‚konik’- to jest ekstra. I to daje mi super poczucie spokoju że jesteś właściwą osobą do słuchania i do podążania za Twoimi wskazówkami. Jesteś naprawdę bardzo profesjonalna. :)

Obejrzałam właśnie szkolenie. Jestem ogromnie zadowolona. :) Pierwszy raz mam aż 7 stron notatek.
Jestem pod wrażeniem Twojego uporządkowania i podzielnej uwagi! Widać, że kochasz to, co robisz, bo nawet "po czasie" zamiast szybko uciekać, jeszcze podawałaś kolejne przygody, bardzo to doceniam. Super, że są z życia wzięte, a Ty jesteś bardzo otwarta, miło się Ciebie słucha :) Na pewno będę wracać po kolejną wiedzę.

Jestem właśnie świeżo po obejrzeniu webinaru "Trudne emocje u dziecka" i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Ogrom rzetelnej wiedzy, teoria jak i przykłady z życia wzięte. Czyli to co lubię najbardziej!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy. Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie.

Wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedza. Mimo, że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło ale czuję się już pewniej, bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe.

"Trudne emocje rodziców" - świetny kurs! Jeden z lepszych, naprawdę! 2,5h samych merytorycznych informacji, świetne wskazówki, przykłady. Doskonale motywujesz, aż się chce działać :)

Z okazji Twoich urodzin skorzystałam z promocji na kurs o złości rodziców. W końcu udało mi się przesłuchać. Jednak jak człowiek rozumie pewne mechanizmy, to życie wydaje się łatwiejsze. Bardzo Ci dziękuję, przewartościowałam kilka rzeczy, przemyślałam i uzbrojona w wiedzę pędzę dalej! :)

Tak się cieszę, że trafiłam do Ciebie. Dziękujemy razem z mężem za wszystko co robisz. Dajesz nam wsparcie i narzędzia do budowania fajnych relacji z naszymi dziećmi. Zaczęliśmy w zeszłym roku szkoleniem „Moje dziecko mnie nie słucha”, które otworzyło nam oczy. Dzięki szkoleniu „Młodsze rodzeństwo w drodze” przygotowaliśmy synka na pojawienie się młodszej siostry. Obecnie jesteśmy po pakiecie szkoleń o emocjach. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale cieszę się, że jesteśmy bardziej świadomymi rodzicami i przede wszystkim wyrwaliśmy się z dawnych schematów, w których sami byliśmy wychowywani.