Co robić, a czego nie robić w trakcie adaptacji w żłobku lub przedszkolu?

Jak powinny wyglądać początki?

 • Nawet jeśli będzie Ci ciężko – postaraj się nie płakać przy dziecku. Jeśli jednak masz już łzy w oczach w jego obecności – uśmiechaj się, mimo wszystko. Pokaż dziecku, że wszystko jest dobrze! Jak zobaczy, że Ty tak uważasz, to ono też tak będzie uważało i będzie spokojniejsze. Płacz już po wyjściu z placówki, np. w samochodzie, tak jak ja 😉
 • W pierwszym okresie nie zostawiaj malucha od razu na 8 godzin, postaraj się stopniowo wydłużać jego czas pobytu w żłobku lub przedszkolu.
 • Dziecko powinno mieć świadomość tego, że wychodzisz, dlatego nigdy nie wymykaj się ukradkiem. Lepiej poświęcić chwilę i zaopiekować się jego emocjami, niż spotęgować lęk, niepewność, obawy o zniknięcie rodzica na zawsze. Dziecko nie będzie czuło się wówczas bezpiecznie, a bez poczucia bezpieczeństwa nie zaadaptuje się poprawnie.
 • Nie odwracaj uwagi od tego, co przeżywa dziecko. Zauważ jego smutek, strach. Zaakceptuj, nazwij, potowarzysz mu w tym, co przeżywa. Nie bój się, że to tylko nasili płacz i inne trudne emocje – kiedy uznasz i pomieścisz trudne uczucia dziecka, nie spotęgujesz ich, a po prostu nie pozwolisz im się kumulować. One zwyczajnie sobie przepłyną, odejdą jak fala. Pozwól dziecku na te przeżycia.
 • Nie pocieszaj dziecka na siłę, nie stopuj jego emocji. W zamian daj dziecku empatyczne wsparcie, ponieważ maluch potrzebuje być widziany i słyszany ze swoimi emocjami. Kiedy odzwierciedlisz emocje dziecka, wówczas ono czuje się ok z tym, co czuje.
 • Nie spiesz się, ani rano w domu, ani rozstając się z dzieckiem. Pośpiech nikomu nie służy. Wszystkie strony potrzebują spokoju.
 • Podczas rozstania nie pytaj dziecka czy możesz już iść. O wiele bardziej wspierająca będzie Twoja pewność i jasność, że chcesz już wyjść. Kiedy mówisz, że wychodzisz, a przedłużasz to i zostajesz, przedłużasz wówczas również napięcie dziecka. Jest to dla niego niejasna sytuacja i niejako oszukiwanie. Jeśli decydujesz, że wychodzisz, to wyjdź. Nie mów też, że wrócisz za chwilę, jeśli wiesz, że wrócisz jednak później.
 • Nie wywieraj na dziecku presji, że powinno sobie poradzić, że powinno już wejść do sali, że nie powinno płakać, bo jest duże (unikaj jakiejkolwiek presji w procesie adaptacji!). Tego typu oczekiwania względem Twojego malucha z pewnością mu nie pomogą. Podobnie jak zawstydzanie, ocenianie, krytykowanie czy porównywanie do innych dzieci.
 • Mów dziecku kto i kiedy je odbierze, ale w związku z tym, że dzieci nie posiadają reprezentacji czasu, nie mów o której godzinie albo za ile wrócisz. Powiedz maluchowi konkretnie, że będzie to np. po drzemce lub po obiedzie. Zawsze dotrzymuj słowa – przychodź wtedy, kiedy obiecałaś, że przyjdziesz.
 • Pierwszą godzinę po przyjściu do domu postaraj się poświęcić dziecku. Nie gotuj wtedy obiadu, nie rób prania, nie odkurzaj (oczywiście w miarę możliwości). Dziecko tego potrzebuje. Nie widziało Cię kilka godzin, daj mu siebie ❤️

 

Wynagradzanie pobytu w przedszkolu

 

Ważne jest to, żeby nie organizować dziecku nie wiadomo jakich atrakcji w ramach rekompensaty, ponieważ żłobek i przedszkole to naturalny etap oraz naturalna zmiana w rodzinie, która pojawia się wtedy, kiedy Mama wraca do pracy. Jeśli z powodu wyrzutów sumienia zaczniesz zapewniać dziecku w zamian ogrom atrakcji, pomyśli ono, że coś jest nie tak, skoro Mama musi robić aż takie rzeczy. To z kolei nie ułatwi maluchowi adaptacji i odnalezienia się w nowej sytuacji.

Dodatkowo, dziecko po wyjściu ze żłobka czy przedszkola najbardziej potrzebuje wyciszenia i spokoju, ponieważ przez kilka godzin było otoczone ogromną liczbą bodźców. Zapewnianie dziecku wspólnych zabaw i atrakcji do samego wieczora, wzmacnia zmęczenie i na koniec dnia może dojść do silnego przebodźcowania. Dzieci nie potrzebują nie wiadomo jakich zabaw – dzieci potrzebują nas, rodziców, i zwykłych chwil z nami spędzonych..

 

Kiedy dziecko płacze

 

Każdy rodzic bardzo przeżywa płacz swojego dziecka podczas porannego rozstania i jest to absolutnie zrozumiałe. Natomiast chcąc Cię nieco wesprzeć i uspokoić, przypomnę o dwóch istotnych rzeczach:

1. Płacz jest sposobem dziecka na komunikowanie się z otoczeniem. Przede wszystkim dla dzieci, które jeszcze nie mówią, ale nawet te które mówią, i tak do około 4-5 r.ż. wolą komunikować się poprzez zachowanie niż słowa. Te maluchy w ten sposób zwyczajnie mówią nam o tym, że jest im źle, że jest im smutno, że coś im się nie podoba.

2. Płacz jest naturalną reakcją na tak dużą zmianę i rozstanie (szczególnie z Mamą). Mama jest dla dziecka całym światem, warunkiem przetrwania. Przez pierwsze miesiące jest z maluchem 24h na dobę, jest zawsze. Nie należy bowiem dziwić się dziecku, że okazuje swoje niezadowolenie i niechęć do rozstania! Żadne dziecko tego nie chce.

Ja wiem, że serce pęka kiedy widzimy i słyszymy płacz naszego dziecka, ale to wszystko minie. Uwierz mi, to minie


 

Zdaję sobie sprawę z tego, że to bardzo stresujący czas w Waszej rodzinie, dlatego bardzo mocno trzymam kciuki za adaptację! Jestem przekonana, że sobie poradzicie 🙂 A w razie potrzeby, pamiętaj, że zawsze masz możliwość konsultacji indywidualnej ze mną, podczas której porozmawiamy konkretnie o Waszej sytuacji i ewentualnych trudnościach. Powodzenia!

 

dziecko_w_przedszkolu
 • Jeśli za kilka tygodni/miesięcy rozpoczynacie
  przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem
 • Jeśli fakt posłania dziecka do placówki generuje w Tobie stres i napięcie
 • Jeśli nie wiesz od czego zacząć przygotowania do nowego etapu w Waszym życiu jakim jest żłobek/przedszkole
 • Jeśli towarzyszy Ci ogrom wątpliwości typu „Jak to będzie?”

Zapraszam Cię do zapoznania się z propozycją mojego kursu online „Wsparcie w adaptacji” – przeprowadzę Ciebie i Twoje dziecko przez proces adaptacji od momentu przygotowań, aż do pierwszych dni i tygodni chodzenia do żłobka lub przedszkola 🙂

Opinie

Na co dzień korzystam z ogromu wiedzy, jaki Pani Dominika przekazuje w mediach społecznościowych i swoim blogu. W sytuacji kryzysowej skorzystałam z telekonsultacji, w trakcie której dostałam konkretne porady wsparte szeroką wiedzą w zakresie psychologii dziecięcej. Polecam z całego serca!

Pani Dominika jest dla mnie ogromnym wsparciem na mojej macierzyńskiej drodze. Niemal każdego dnia czerpię z ogromu wiedzy przekazywanej za pośrednictwem mediów społecznościowych. W trudniejszym momencie skorzystałam z konsultacji indywidualnych, podczas których pani Dominika z dużym zaangażowaniem udzieliła porady i wsparcia.

Pani Dominika to niezwykle ciepła, miła i sympatyczna osoba. Świetnie odnajduję się temacie emocji małych dzieci, bardzo Nam pomogła. Ma ogromną wiedzę na ten temat. Wytłumaczyła wszystko w bardzo prosty, zrozumiały dla Nas sposób popierając wszystko przykładami, które pozwoliły zobrazować nasz problem i to jak go naprawić. Pani Dominika bardzo profesjonalnie i indywidualnie podchodzi do każdego, szuka różnych sposobów rozwiązania problemu bardzo serdecznie polecamy!!!

Dominika to odpowiednia osoba na odpowiednim "stanowisku"! Zawsze można na nią liczyć, na jej niezawodne rady, wsparcie, zrozumienie, zaangażowanie oraz ogromną chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów. Korzystaliśmy z konsultacji przez Skype oraz e-mailowo. Polecam każdemu rodzicowi również szkolenia online autorstwa Dominiki, nie ma takiej ceny, której nie dałoby się za tak profesjonalne wsparcie i wiedzę.

Pani Dominika jest bardzo ciepłą i miłą osobą, z którą bardzo przyjemnie się rozmawia. Dodatkowo posiada dużą I fachową wiedzę na temat rozwoju dzieci, ich emocji, zachowań. Konkretne rady z przykładami jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - to jest to czego oczekiwałam. Polecam serdecznie panią Dominikę!

Ogromna wiedza o małych ludziach. Wszystko dokładnie opisane, wyjaśnione. Widać bardzo duże zaangażowanie. Poza tym pani Dominika to pełna empatii i bardzo sympatyczna osoba. Ja się od Pani Dominiki bardzo dużo nauczyłam i polecam wszystkim :)

Bardzo polecam Panią Dominikę. Wspaniała osoba, która w bardzo przyjazny i profesjonalny sposób podchodzi do tematu, pomaga rozwiać wątpliwości i rozwiązać problemy. Wszystko spokojnie i dokładnie tłumaczy, zawsze odpowiada na pytania. Korzystałam z usług Pani Dominiki już kilka razy i jeśli będzie taka potrzeba to z pewnością zgłoszę się do niej ponownie.

To co mi dały te szkolenia, to taki wewnętrzny spokój … poczucie, że mimo trudności dam radę. Myślałam, że rozumiem moje dziecko, ale teraz wiem, że rozumiem go bardziej i mam wrażenie, że mogę stać się lepszą mamą. Doszłam jednak do wniosku, że nie mogę Cię oglądać wieczorem, bo później za dużo mi w głowie wiruje i spać nie mogę, tylko zapisuję to co najważniejsze w moim szkoleniowym notatniku. Także byłam niewyspana przez kilka ostatnich dni :), ale za to jestem doedukowana! Jeszcze raz ogromne dzięki za te szkolenia, za świetną atmosferę, umiejętność trafiania do ludzi, przykłady i wsparcie w rodzicielstwie.

Twój sposób przekazywania wiedzy jest rewelacyjny – wiele z tych informacji czytałam w poradnikach albo jeszcze pamiętam ze studiów, ale sucha teoria niepoparta żadnym przykładem trudno wchodzi do głowy i jakoś tak nie dociera do człowieka. U Ciebie mnóstwo przykładów z życia codziennego i Twój spokojny głos sprawiają, że wiedzę się chłonie natychmiast. :)

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe. Cieszę się każda chwila razem. Mimo że nie zawsze jest kolorowo, jestem zmęczona czy nie wyrabiam się, to staram się widzieć pozytywy😊

Chciałam tylko napisać, że wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedzą. Mimo że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło, ale czuję się już pewniej bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy! Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie :)

W szkoleniach najbardziej podoba mi się Twoje szybkie tempo, konkret i to, że gołym okiem widać że wiesz co mówisz, jesteś pewna siebie i swojej wiedzy. Miło jest patrzeć jak czujesz się w tym taka… swobodna, z żarcikiem i mrugnięciem oka co jakiś czas jako przerywnik. Widać, że to czym się z nami dzielisz to Twoja pasja i ‚konik’- to jest ekstra. I to daje mi super poczucie spokoju że jesteś właściwą osobą do słuchania i do podążania za Twoimi wskazówkami. Jesteś naprawdę bardzo profesjonalna. :)

Obejrzałam właśnie szkolenie. Jestem ogromnie zadowolona. :) Pierwszy raz mam aż 7 stron notatek.
Jestem pod wrażeniem Twojego uporządkowania i podzielnej uwagi! Widać, że kochasz to, co robisz, bo nawet "po czasie" zamiast szybko uciekać, jeszcze podawałaś kolejne przygody, bardzo to doceniam. Super, że są z życia wzięte, a Ty jesteś bardzo otwarta, miło się Ciebie słucha :) Na pewno będę wracać po kolejną wiedzę.

Jestem właśnie świeżo po obejrzeniu webinaru "Trudne emocje u dziecka" i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Ogrom rzetelnej wiedzy, teoria jak i przykłady z życia wzięte. Czyli to co lubię najbardziej!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy. Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie.

Wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedza. Mimo, że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło ale czuję się już pewniej, bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe.

"Trudne emocje rodziców" - świetny kurs! Jeden z lepszych, naprawdę! 2,5h samych merytorycznych informacji, świetne wskazówki, przykłady. Doskonale motywujesz, aż się chce działać :)

Z okazji Twoich urodzin skorzystałam z promocji na kurs o złości rodziców. W końcu udało mi się przesłuchać. Jednak jak człowiek rozumie pewne mechanizmy, to życie wydaje się łatwiejsze. Bardzo Ci dziękuję, przewartościowałam kilka rzeczy, przemyślałam i uzbrojona w wiedzę pędzę dalej! :)

Tak się cieszę, że trafiłam do Ciebie. Dziękujemy razem z mężem za wszystko co robisz. Dajesz nam wsparcie i narzędzia do budowania fajnych relacji z naszymi dziećmi. Zaczęliśmy w zeszłym roku szkoleniem „Moje dziecko mnie nie słucha”, które otworzyło nam oczy. Dzięki szkoleniu „Młodsze rodzeństwo w drodze” przygotowaliśmy synka na pojawienie się młodszej siostry. Obecnie jesteśmy po pakiecie szkoleń o emocjach. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale cieszę się, że jesteśmy bardziej świadomymi rodzicami i przede wszystkim wyrwaliśmy się z dawnych schematów, w których sami byliśmy wychowywani.