Moje dziecko mnie nie słucha

Myślę, że każdy rodzic doświadczył sytuacji, w której jego dziecko nie chciało współpracować 😊 Na pytanie „Jak dogadać się z dzieckiem?” odpowiem: sprawdzić dlaczego dziecko nie słucha i dlaczego występuje w tym obszarze trudność. Przykłady potencjalnych przyczyn znajdziecie poniżej:

 

Dlaczego dziecko nie słucha i nie współpracuje?

 

Ponieważ dorośli podnoszą głos, komunikują się w systemie nakazów i zakazów oraz są za bardzo przy swoim (w myśl zasady „Ja jestem rodzicem, a Ty dzieckiem – masz mnie słuchać”).

Zwracaj się do swojego dziecka z szacunkiem, traktuj jak pełnoprawnego członka rodziny, który ma swoje potrzeby, emocje, zdanie. Dziecko to nie robot, mający wykonywać polecenia dorosłych. Dziecko to człowiek, z którym warto chcieć się dogadać.

 

Ponieważ dorośli nie pytają dziecka o zdanie, w zamian wydają tylko polecenia.

Zadawaj swojemu dziecku pytania, ponieważ kiedy człowiek słyszy pytanie, następuje zupełnie inna reakcja jego mózgu – pojawia się wówczas fizjologiczna gotowość do tego, aby znaleźć odpowiedź, a tym samym, aby się zaangażować we współpracę z rodzicem. Dodatkowo, dziecko czuje się ważne, kiedy widzi, że ktoś liczy się z jego zdaniem.

 

Ponieważ dzieci mają inne priorytety, co innego jest dla nich ważne w danym momencie, a także dlatego, że rodzice często wymagają natychmiastowego zaprzestania tego, czym zajmuje się aktualnie dziecko.

Daj znać dziecku, że widzisz, co teraz robi, oraz że wiesz, że to dla niego ważne. Uprzedź o zmianie, która zaraz nastąpi. Daj chwilę na dokończenie danej czynności/zabawy.

 

Ponieważ dzieci nie mają jeszcze wykształconych odpowiednich umiejętności np. mogą nie wiedzieć, co dokładnie znaczy „posprzątaj pokój”, mogą nie umieć dokładnie wytrzeć rozlanego mleka, mogą nie potrafić jeszcze dłużej skupić uwagi, mogą nie mieć wystarczającej cierpliwości czy też wytrzymałości.

Ucz dziecko krok po kroku. Pokazuj, tłumacz, wspieraj. Daj czas.

 

Ponieważ dziecko jest na etapie intensywnego rozwoju emocjonalnego, który wiąże się m.in. z manifestacją autonomii, walką o niezależność.

Zapewnij dziecku przestrzeń do rozwoju w powyższych obszarach, przy jednoczesnym stawianiu granic oraz pokazywaniu pewnych norm i zasad. Przyjmij postawę „Spróbuj dogadać się ze swoim dzieckiem” (zamiast „Nie będzie mi tu dziecko rozkazywało/rządziło w domu”).

 

Ponieważ dzieci mają inne poczucie czasu.

Stosuj wyznaczniki upływającego czasu, np. klepsydry z piaskiem, duży zegar ze wskazówkami, alarm dźwiękowy.

 

Ponieważ dzieciom nie przeszkadza bałagan

Nie wymagaj idealnego sprzątania od kilkulatka. Pokaż, że sprzątanie to nie tylko przykry obowiązek, sprzątajcie razem.

PS. Dla dzieci ich porozrzucane zabawki nie są bałaganem 🙂

 

Pozostałe czynniki mogące utrudniać współpracę z dzieckiem

 

Temperament – dobierz metody wychowawcze do dziecka, a nie odwrotnie

Schemat dnia – sprawdź, czy dziecko ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu oraz snu (również w dzień), czy nie jest przeciążone, oraz czy jest wyregulowane

Dieta – to, co je dziecko, ma bardzo duży wpływ na jego zachowanie

 

Pamiętaj, że dzieci są dobre i chcą współpracować (bo niby dlaczego miałyby nie chcieć?).

Jeśli napotykasz opór we współpracy, sprawdź, z czego wynika – zawsze jest jakaś przyczyna!

Każde „NIE” wypowiedziane w stronę rodzica, to „TAK” dla jakiejś swojej niezaspokojonej potrzeby.

Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej wskazówek jak dogadać się ze swoim dzieckiem i jak sprawić, aby Cię słuchało, z pewnością pomocne będą poniższe webinary:

Jeśli obszarów, w których Twoje dziecko nie chce współpracować jest więcej, zapraszam do zapoznania się z propozycją najnowszego e-booka: 

„Co zrobić, kiedy moje dziecko…? Praktyczny poradnik dla rodziców ze wskazówkami do wprowadzenia od zaraz”

Ten e-book będzie dla Ciebie ogromnym wsparciem w codziennych zmaganiach wychowawczych! Jest to mini-encyklopedia, kopalnia wiedzy oraz wskazówek dla każdego rodzica 🙂

Opinie

Na co dzień korzystam z ogromu wiedzy, jaki Pani Dominika przekazuje w mediach społecznościowych i swoim blogu. W sytuacji kryzysowej skorzystałam z telekonsultacji, w trakcie której dostałam konkretne porady wsparte szeroką wiedzą w zakresie psychologii dziecięcej. Polecam z całego serca!

Pani Dominika jest dla mnie ogromnym wsparciem na mojej macierzyńskiej drodze. Niemal każdego dnia czerpię z ogromu wiedzy przekazywanej za pośrednictwem mediów społecznościowych. W trudniejszym momencie skorzystałam z konsultacji indywidualnych, podczas których pani Dominika z dużym zaangażowaniem udzieliła porady i wsparcia.

Pani Dominika to niezwykle ciepła, miła i sympatyczna osoba. Świetnie odnajduję się temacie emocji małych dzieci, bardzo Nam pomogła. Ma ogromną wiedzę na ten temat. Wytłumaczyła wszystko w bardzo prosty, zrozumiały dla Nas sposób popierając wszystko przykładami, które pozwoliły zobrazować nasz problem i to jak go naprawić. Pani Dominika bardzo profesjonalnie i indywidualnie podchodzi do każdego, szuka różnych sposobów rozwiązania problemu bardzo serdecznie polecamy!!!

Dominika to odpowiednia osoba na odpowiednim "stanowisku"! Zawsze można na nią liczyć, na jej niezawodne rady, wsparcie, zrozumienie, zaangażowanie oraz ogromną chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów. Korzystaliśmy z konsultacji przez Skype oraz e-mailowo. Polecam każdemu rodzicowi również szkolenia online autorstwa Dominiki, nie ma takiej ceny, której nie dałoby się za tak profesjonalne wsparcie i wiedzę.

Pani Dominika jest bardzo ciepłą i miłą osobą, z którą bardzo przyjemnie się rozmawia. Dodatkowo posiada dużą I fachową wiedzę na temat rozwoju dzieci, ich emocji, zachowań. Konkretne rady z przykładami jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - to jest to czego oczekiwałam. Polecam serdecznie panią Dominikę!

Ogromna wiedza o małych ludziach. Wszystko dokładnie opisane, wyjaśnione. Widać bardzo duże zaangażowanie. Poza tym pani Dominika to pełna empatii i bardzo sympatyczna osoba. Ja się od Pani Dominiki bardzo dużo nauczyłam i polecam wszystkim :)

Bardzo polecam Panią Dominikę. Wspaniała osoba, która w bardzo przyjazny i profesjonalny sposób podchodzi do tematu, pomaga rozwiać wątpliwości i rozwiązać problemy. Wszystko spokojnie i dokładnie tłumaczy, zawsze odpowiada na pytania. Korzystałam z usług Pani Dominiki już kilka razy i jeśli będzie taka potrzeba to z pewnością zgłoszę się do niej ponownie.

To co mi dały te szkolenia, to taki wewnętrzny spokój … poczucie, że mimo trudności dam radę. Myślałam, że rozumiem moje dziecko, ale teraz wiem, że rozumiem go bardziej i mam wrażenie, że mogę stać się lepszą mamą. Doszłam jednak do wniosku, że nie mogę Cię oglądać wieczorem, bo później za dużo mi w głowie wiruje i spać nie mogę, tylko zapisuję to co najważniejsze w moim szkoleniowym notatniku. Także byłam niewyspana przez kilka ostatnich dni :), ale za to jestem doedukowana! Jeszcze raz ogromne dzięki za te szkolenia, za świetną atmosferę, umiejętność trafiania do ludzi, przykłady i wsparcie w rodzicielstwie.

Twój sposób przekazywania wiedzy jest rewelacyjny – wiele z tych informacji czytałam w poradnikach albo jeszcze pamiętam ze studiów, ale sucha teoria niepoparta żadnym przykładem trudno wchodzi do głowy i jakoś tak nie dociera do człowieka. U Ciebie mnóstwo przykładów z życia codziennego i Twój spokojny głos sprawiają, że wiedzę się chłonie natychmiast. :)

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe. Cieszę się każda chwila razem. Mimo że nie zawsze jest kolorowo, jestem zmęczona czy nie wyrabiam się, to staram się widzieć pozytywy😊

Chciałam tylko napisać, że wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedzą. Mimo że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło, ale czuję się już pewniej bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy! Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie :)

W szkoleniach najbardziej podoba mi się Twoje szybkie tempo, konkret i to, że gołym okiem widać że wiesz co mówisz, jesteś pewna siebie i swojej wiedzy. Miło jest patrzeć jak czujesz się w tym taka… swobodna, z żarcikiem i mrugnięciem oka co jakiś czas jako przerywnik. Widać, że to czym się z nami dzielisz to Twoja pasja i ‚konik’- to jest ekstra. I to daje mi super poczucie spokoju że jesteś właściwą osobą do słuchania i do podążania za Twoimi wskazówkami. Jesteś naprawdę bardzo profesjonalna. :)

Obejrzałam właśnie szkolenie. Jestem ogromnie zadowolona. :) Pierwszy raz mam aż 7 stron notatek.
Jestem pod wrażeniem Twojego uporządkowania i podzielnej uwagi! Widać, że kochasz to, co robisz, bo nawet "po czasie" zamiast szybko uciekać, jeszcze podawałaś kolejne przygody, bardzo to doceniam. Super, że są z życia wzięte, a Ty jesteś bardzo otwarta, miło się Ciebie słucha :) Na pewno będę wracać po kolejną wiedzę.

Jestem właśnie świeżo po obejrzeniu webinaru "Trudne emocje u dziecka" i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Ogrom rzetelnej wiedzy, teoria jak i przykłady z życia wzięte. Czyli to co lubię najbardziej!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy. Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie.

Wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedza. Mimo, że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło ale czuję się już pewniej, bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe.

"Trudne emocje rodziców" - świetny kurs! Jeden z lepszych, naprawdę! 2,5h samych merytorycznych informacji, świetne wskazówki, przykłady. Doskonale motywujesz, aż się chce działać :)

Z okazji Twoich urodzin skorzystałam z promocji na kurs o złości rodziców. W końcu udało mi się przesłuchać. Jednak jak człowiek rozumie pewne mechanizmy, to życie wydaje się łatwiejsze. Bardzo Ci dziękuję, przewartościowałam kilka rzeczy, przemyślałam i uzbrojona w wiedzę pędzę dalej! :)

Tak się cieszę, że trafiłam do Ciebie. Dziękujemy razem z mężem za wszystko co robisz. Dajesz nam wsparcie i narzędzia do budowania fajnych relacji z naszymi dziećmi. Zaczęliśmy w zeszłym roku szkoleniem „Moje dziecko mnie nie słucha”, które otworzyło nam oczy. Dzięki szkoleniu „Młodsze rodzeństwo w drodze” przygotowaliśmy synka na pojawienie się młodszej siostry. Obecnie jesteśmy po pakiecie szkoleń o emocjach. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale cieszę się, że jesteśmy bardziej świadomymi rodzicami i przede wszystkim wyrwaliśmy się z dawnych schematów, w których sami byliśmy wychowywani.