Moje dziecko gryzie

Dlaczego dzieci gryzą?

 

Główna i najczęstsza motywacja to SILNE EMOCJE, silne napięcie, które dziecko w danej chwili przeżywa. Małe dzieci nie mają jeszcze wykształconych umiejętności związanych z właściwym wyrażaniem emocji oraz z odpowiednim radzeniem sobie z nimi. Dlatego sięgają po zachowania impulsywne, automatycznie wypływające z ich ciała w takich chwilach.

Warto pamiętać o tym, że dzieci również się stresują, a gryzienie to typowy objaw stresu. Należy zatem przyjrzeć się temu jak wygląda plan dnia Waszej pociechy, a także wziąć pod uwagę zmiany w funkcjonowaniu rodziny, np. pojawienie się młodszego rodzeństwa, przeprowadzka, rozpoczęcie przygody ze żłobkiem.

Przyczyną mogą być również problemy z mówieniem – maluchy, które mają mały zasób słów, często gryzą inne osoby w sytuacjach frustracji. Nie powiedzą do kolegi „Hej, oddaj mi tę zabawkę!” lub do rodzica „Nie podoba mi się, że nie pozwoliłeś mi tam wejść” – zamiast tego ugryzą.

Czasami przyczyną jest temperament dziecka – żywiołowość, silne pobudzenie, impulsywność mogę powodować, że maluch najpierw zrobi, a potem dopiero pomyśli 😉

Nie zapominajmy  o podstawowych czynnikach fizjologicznych, takich jak głód, zmęczenie, przestymulowanie (w żłobku łatwiej dzieci zmęczyć, dlatego ten problem najczęściej występuje właśnie tam).

Nierzadko powodem gryzienia są zaburzenia integracji sensorycznej – dziecko gryzie, żeby się dostymulować i poczuć lepiej. W takiej sytuacji konieczne jest wsparcie terapeuty SI, który zaleci odpowiednie ćwiczenia do pracy z dzieckiem w domu (czasami u maluchów również może potrzebna być terapia w gabinecie).

Inne potencjalne przyczyny gryzienia to między innymi zaobserwowanie tej czynności u rówieśników, ciekawość ;), nuda, chęć zwrócenia na siebie uwagi, okres bolesnego ząbkowania, zabawa lub sposób okazywania miłości.

 

Jak reagować kiedy dziecko gryzie?

 

Podejdź do dziecka i powiedz spokojnie, ale stanowczo STOP.

Ustal, co spowodowało takie zachowanie, oraz podpowiedz, jak alternatywnie dziecko może zachować się w podobnej sytuacji:

  • zamiast gryźć siostrę, może zawołać mamę, aby pomogła rozwiązać konflikt;
  • zamiast gryźć kolegę kiedy nie dał mu swojej zabawki, może wziąć inną lub się wymienić;
  • zamiast gryźć brata chcąc okazać mu miłość, może go po prostu przytulić;
  • zamiast gryźć mamę chcąc zwrócić na siebie uwagę, może wziąć za rączkę i zaprowadzić tam, gdzie chce coś pokazać.

Jeśli powodem jest niezdolność do wyrażenia swoich uczuć, pomóż maluchowi nazwać emocje – „Wiem, że jesteś zdenerwowany, ale nie wolno gryźć/robić komuś krzywdy ze złości.”

 

Czego unikać?

 

Nie reaguj krzykiem i złością – uczysz wówczas dziecko, że agresja jest w porządku.

Nie rób dziecku długiego wykładu – w takich chwilach dziecko nie przyswaja racjonalnych argumentów i monologów wychowawczych.

Nigdy nie rewanżuj się dziecku kąsaniem – dajesz mu zielone światło do takiego zachowania, a przed chwilą sam jako rodzic powiedziałeś, że nie wolno gryźć. Poza tym ugryzienie swojej pociechy po to, żeby „zobaczyła jak to boli” nie ma sensu – maluch nie będzie  w stanie powiązać swojego bólu z tym, co czują inni.

Uważaj na swoje sprzeczne przekazy, np. gryzienie podczas zabawy.

Nigdy nie śmiej się w takich sytuacjach ani nie pytaj dziecka z uśmiechem „A co Ty zrobiłeś?” – jest to najlepsza zachęta do ponownego gryzienia.

 

JEŚLI POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT GRYZIENIA (NP. CO ROBIĆ, KIEDY TAKIE ZACHOWANIA MAJĄ MIEJSCE W ŻŁOBKU) LUB INNYCH TRUDNYCH, SZCZEGÓLNIE AGRESYWNYCH ZACHOWAŃ, POLECAM CI MOJE SZKOLENIE ONLINE W TYM TEMACIE LUB KONSULTACJĘ INDYWIDUALNĄ, PODCZAS KTÓREJ WSPÓLNIE PRZEANALIZUJEMY ZACHOWANIA TWOJEGO DZIECKA I DOBIERZEMY ODPOWIEDNIE DZIAŁANIA, ABY WYCISZYĆ TRUDNOŚCI 🙂

Opinie

Na co dzień korzystam z ogromu wiedzy, jaki Pani Dominika przekazuje w mediach społecznościowych i swoim blogu. W sytuacji kryzysowej skorzystałam z telekonsultacji, w trakcie której dostałam konkretne porady wsparte szeroką wiedzą w zakresie psychologii dziecięcej. Polecam z całego serca!

Pani Dominika jest dla mnie ogromnym wsparciem na mojej macierzyńskiej drodze. Niemal każdego dnia czerpię z ogromu wiedzy przekazywanej za pośrednictwem mediów społecznościowych. W trudniejszym momencie skorzystałam z konsultacji indywidualnych, podczas których pani Dominika z dużym zaangażowaniem udzieliła porady i wsparcia.

Pani Dominika to niezwykle ciepła, miła i sympatyczna osoba. Świetnie odnajduję się temacie emocji małych dzieci, bardzo Nam pomogła. Ma ogromną wiedzę na ten temat. Wytłumaczyła wszystko w bardzo prosty, zrozumiały dla Nas sposób popierając wszystko przykładami, które pozwoliły zobrazować nasz problem i to jak go naprawić. Pani Dominika bardzo profesjonalnie i indywidualnie podchodzi do każdego, szuka różnych sposobów rozwiązania problemu bardzo serdecznie polecamy!!!

Dominika to odpowiednia osoba na odpowiednim "stanowisku"! Zawsze można na nią liczyć, na jej niezawodne rady, wsparcie, zrozumienie, zaangażowanie oraz ogromną chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów. Korzystaliśmy z konsultacji przez Skype oraz e-mailowo. Polecam każdemu rodzicowi również szkolenia online autorstwa Dominiki, nie ma takiej ceny, której nie dałoby się za tak profesjonalne wsparcie i wiedzę.

Pani Dominika jest bardzo ciepłą i miłą osobą, z którą bardzo przyjemnie się rozmawia. Dodatkowo posiada dużą I fachową wiedzę na temat rozwoju dzieci, ich emocji, zachowań. Konkretne rady z przykładami jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - to jest to czego oczekiwałam. Polecam serdecznie panią Dominikę!

Ogromna wiedza o małych ludziach. Wszystko dokładnie opisane, wyjaśnione. Widać bardzo duże zaangażowanie. Poza tym pani Dominika to pełna empatii i bardzo sympatyczna osoba. Ja się od Pani Dominiki bardzo dużo nauczyłam i polecam wszystkim :)

Bardzo polecam Panią Dominikę. Wspaniała osoba, która w bardzo przyjazny i profesjonalny sposób podchodzi do tematu, pomaga rozwiać wątpliwości i rozwiązać problemy. Wszystko spokojnie i dokładnie tłumaczy, zawsze odpowiada na pytania. Korzystałam z usług Pani Dominiki już kilka razy i jeśli będzie taka potrzeba to z pewnością zgłoszę się do niej ponownie.

To co mi dały te szkolenia, to taki wewnętrzny spokój … poczucie, że mimo trudności dam radę. Myślałam, że rozumiem moje dziecko, ale teraz wiem, że rozumiem go bardziej i mam wrażenie, że mogę stać się lepszą mamą. Doszłam jednak do wniosku, że nie mogę Cię oglądać wieczorem, bo później za dużo mi w głowie wiruje i spać nie mogę, tylko zapisuję to co najważniejsze w moim szkoleniowym notatniku. Także byłam niewyspana przez kilka ostatnich dni :), ale za to jestem doedukowana! Jeszcze raz ogromne dzięki za te szkolenia, za świetną atmosferę, umiejętność trafiania do ludzi, przykłady i wsparcie w rodzicielstwie.

Twój sposób przekazywania wiedzy jest rewelacyjny – wiele z tych informacji czytałam w poradnikach albo jeszcze pamiętam ze studiów, ale sucha teoria niepoparta żadnym przykładem trudno wchodzi do głowy i jakoś tak nie dociera do człowieka. U Ciebie mnóstwo przykładów z życia codziennego i Twój spokojny głos sprawiają, że wiedzę się chłonie natychmiast. :)

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe. Cieszę się każda chwila razem. Mimo że nie zawsze jest kolorowo, jestem zmęczona czy nie wyrabiam się, to staram się widzieć pozytywy😊

Chciałam tylko napisać, że wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedzą. Mimo że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło, ale czuję się już pewniej bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy! Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie :)

W szkoleniach najbardziej podoba mi się Twoje szybkie tempo, konkret i to, że gołym okiem widać że wiesz co mówisz, jesteś pewna siebie i swojej wiedzy. Miło jest patrzeć jak czujesz się w tym taka… swobodna, z żarcikiem i mrugnięciem oka co jakiś czas jako przerywnik. Widać, że to czym się z nami dzielisz to Twoja pasja i ‚konik’- to jest ekstra. I to daje mi super poczucie spokoju że jesteś właściwą osobą do słuchania i do podążania za Twoimi wskazówkami. Jesteś naprawdę bardzo profesjonalna. :)

Obejrzałam właśnie szkolenie. Jestem ogromnie zadowolona. :) Pierwszy raz mam aż 7 stron notatek.
Jestem pod wrażeniem Twojego uporządkowania i podzielnej uwagi! Widać, że kochasz to, co robisz, bo nawet "po czasie" zamiast szybko uciekać, jeszcze podawałaś kolejne przygody, bardzo to doceniam. Super, że są z życia wzięte, a Ty jesteś bardzo otwarta, miło się Ciebie słucha :) Na pewno będę wracać po kolejną wiedzę.

Jestem właśnie świeżo po obejrzeniu webinaru "Trudne emocje u dziecka" i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Ogrom rzetelnej wiedzy, teoria jak i przykłady z życia wzięte. Czyli to co lubię najbardziej!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy. Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie.

Wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedza. Mimo, że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło ale czuję się już pewniej, bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe.

"Trudne emocje rodziców" - świetny kurs! Jeden z lepszych, naprawdę! 2,5h samych merytorycznych informacji, świetne wskazówki, przykłady. Doskonale motywujesz, aż się chce działać :)

Z okazji Twoich urodzin skorzystałam z promocji na kurs o złości rodziców. W końcu udało mi się przesłuchać. Jednak jak człowiek rozumie pewne mechanizmy, to życie wydaje się łatwiejsze. Bardzo Ci dziękuję, przewartościowałam kilka rzeczy, przemyślałam i uzbrojona w wiedzę pędzę dalej! :)

Tak się cieszę, że trafiłam do Ciebie. Dziękujemy razem z mężem za wszystko co robisz. Dajesz nam wsparcie i narzędzia do budowania fajnych relacji z naszymi dziećmi. Zaczęliśmy w zeszłym roku szkoleniem „Moje dziecko mnie nie słucha”, które otworzyło nam oczy. Dzięki szkoleniu „Młodsze rodzeństwo w drodze” przygotowaliśmy synka na pojawienie się młodszej siostry. Obecnie jesteśmy po pakiecie szkoleń o emocjach. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale cieszę się, że jesteśmy bardziej świadomymi rodzicami i przede wszystkim wyrwaliśmy się z dawnych schematów, w których sami byliśmy wychowywani.