Komentarze w kierunku naszego dziecka

„Oj, jaki Ty niegrzeczny jesteś” „Nie płacz, nie wolno płakać” „Ale źle wychowane dziecko”

 

To tylko przykłady, jednak wiem, że bardzo dobrze Wam znane… Kiedy jakiś czas temu poruszyłam temat komentarzy obcych ludzi w miejscach publicznych, opowiadając Wam swoją (i Miłoszka) historię ze sklepu, mam poczucie, że uruchomiłam lawinę! Tego typu komentowanie jest nagminne! Mimo, że nikt tym ludziom nie dał prawa do tego typu zachowania.

 

Czy reagować w takich sytuacjach? REAGOWAĆ. ZAWSZE.

 

Dlaczego? Dlatego, że naszym obowiązkiem jest chronić nasze dzieci. One się same nie obronią, bo nie wiedzą jak! Co więcej, nie wiedzą, że w ogóle powinny, bo biorą te komentarze za prawdę o sobie i swoim zachowaniu 🙁

Odezwać się do osoby komentującej możecie, lecz nie musicie – to jest Wasz wybór. Nie zawsze są na to zasoby… Poza tym, odezwać trzeba się z szacunkiem (mimo jego braku ze strony komentatora).

Natomiast do dziecka odezwać musicie się zawsze! Wytłumaczyć, sprostować, wesprzeć. To jest Wasz obowiązek jako Rodzica, bo takie sytuacje kształtują tego małego człowieka. A za to kształtowanie jesteście odpowiedzialni.

 

A co jeśli komentują bliscy, a nie obcy? Odpowiem tak samo: REAGOWAĆ. ZAWSZE.

Jeśli komentarz jest krzywdzący dla naszego dziecka – nie ma znaczenia kto go wypowiada. Bronimy dziecka tak samo.

 

Jak reagować w takich sytuacjach?

Przede wszystkim, mimo złości, która pojawia się w nas naturalnie w tego typu sytuacjach, dobrze jest zachować spokój. Bycie chamskim nic tu nie da. Wystarczy, że jedna strona przekroczyła granice – nie musimy tego eskalować. Może wydawać się to ciężkie, ale okażmy szacunek drugiej osobie – należy się on bezwzględnie każdej istocie ludzkiej.

Tak jak wyżej wspomniałam – na to, aby mądrze (i z szacunkiem) odpowiedzieć drugiej osobie trzeba mieć zasoby. W silnych emocjach często takich zasobów nie mamy.  Należy wówczas pozostać przy zaopiekowaniu naszego dziecka – poprzez komunikaty wyjaśniające i wspierające.❤️

Jeśli jednak zdecydujecie się na odpowiedź drugiej osobie, najlepiej zrobić to krótko, nie wdając się w dalszą dyskusję.

 
 • To jest dziecko – dzieci płaczą. Dorośli zresztą też.
 • Ma prawo płakać, jest małym człowiekiem.
 • To normalne na tym etapie rozwoju.
 • Jest jej/jemu po prostu smutno.
 • Płacze, bo ma powód i potrzebuje wsparcia.
 • Ja pozwalam płakać, proszę nas zostawić w spokoju.
 • Dziękuję za uwagi, to moje dziecko, poradzę sobie.
 • Moje dziecko przeżywa teraz coś trudnego/ważnego.
 • Każdy ma prawo mieć zły dzień/ gorsze chwile.
 • Płacz jest naturalny, proszę dać nam spokój.
 • Ja też płaczę jak mi źle.
 • Moje dziecko może płakać.
 • Proszę nie komentować.
 • Ona tak reaguje na nowe sytuacje.
 • Proszę zająć się swoim dzieckiem.
 • Dziękuję, ale nie pytałam Pani/Pana o zdanie.
 • Niegrzecznie to zwracać w ten sposób uwagę.
 • Moje dziecko jest po prostu zdenerwowane/zmęczone.
 

To tylko przykładowe odpowiedzi, ale mam nadzieję, że będą dla Was wsparciem 🙂

I pamiętajcie – nie tak ważne jest reagowanie w stosunku do osoby komentującej, co do naszego dziecka. Ono naszej reakcji potrzebuje najbardziej. ❤️

Artykuły z innymi poradami, które mogą Cię również zainteresować:

Jak sobie poradzić z ”dobrymi radami” bliskich osób?

Opinie

Na co dzień korzystam z ogromu wiedzy, jaki Pani Dominika przekazuje w mediach społecznościowych i swoim blogu. W sytuacji kryzysowej skorzystałam z telekonsultacji, w trakcie której dostałam konkretne porady wsparte szeroką wiedzą w zakresie psychologii dziecięcej. Polecam z całego serca!

Pani Dominika jest dla mnie ogromnym wsparciem na mojej macierzyńskiej drodze. Niemal każdego dnia czerpię z ogromu wiedzy przekazywanej za pośrednictwem mediów społecznościowych. W trudniejszym momencie skorzystałam z konsultacji indywidualnych, podczas których pani Dominika z dużym zaangażowaniem udzieliła porady i wsparcia.

Pani Dominika to niezwykle ciepła, miła i sympatyczna osoba. Świetnie odnajduję się temacie emocji małych dzieci, bardzo Nam pomogła. Ma ogromną wiedzę na ten temat. Wytłumaczyła wszystko w bardzo prosty, zrozumiały dla Nas sposób popierając wszystko przykładami, które pozwoliły zobrazować nasz problem i to jak go naprawić. Pani Dominika bardzo profesjonalnie i indywidualnie podchodzi do każdego, szuka różnych sposobów rozwiązania problemu bardzo serdecznie polecamy!!!

Dominika to odpowiednia osoba na odpowiednim "stanowisku"! Zawsze można na nią liczyć, na jej niezawodne rady, wsparcie, zrozumienie, zaangażowanie oraz ogromną chęć pomocy w rozwiązywaniu problemów. Korzystaliśmy z konsultacji przez Skype oraz e-mailowo. Polecam każdemu rodzicowi również szkolenia online autorstwa Dominiki, nie ma takiej ceny, której nie dałoby się za tak profesjonalne wsparcie i wiedzę.

Pani Dominika jest bardzo ciepłą i miłą osobą, z którą bardzo przyjemnie się rozmawia. Dodatkowo posiada dużą I fachową wiedzę na temat rozwoju dzieci, ich emocji, zachowań. Konkretne rady z przykładami jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - to jest to czego oczekiwałam. Polecam serdecznie panią Dominikę!

Ogromna wiedza o małych ludziach. Wszystko dokładnie opisane, wyjaśnione. Widać bardzo duże zaangażowanie. Poza tym pani Dominika to pełna empatii i bardzo sympatyczna osoba. Ja się od Pani Dominiki bardzo dużo nauczyłam i polecam wszystkim :)

Bardzo polecam Panią Dominikę. Wspaniała osoba, która w bardzo przyjazny i profesjonalny sposób podchodzi do tematu, pomaga rozwiać wątpliwości i rozwiązać problemy. Wszystko spokojnie i dokładnie tłumaczy, zawsze odpowiada na pytania. Korzystałam z usług Pani Dominiki już kilka razy i jeśli będzie taka potrzeba to z pewnością zgłoszę się do niej ponownie.

To co mi dały te szkolenia, to taki wewnętrzny spokój … poczucie, że mimo trudności dam radę. Myślałam, że rozumiem moje dziecko, ale teraz wiem, że rozumiem go bardziej i mam wrażenie, że mogę stać się lepszą mamą. Doszłam jednak do wniosku, że nie mogę Cię oglądać wieczorem, bo później za dużo mi w głowie wiruje i spać nie mogę, tylko zapisuję to co najważniejsze w moim szkoleniowym notatniku. Także byłam niewyspana przez kilka ostatnich dni :), ale za to jestem doedukowana! Jeszcze raz ogromne dzięki za te szkolenia, za świetną atmosferę, umiejętność trafiania do ludzi, przykłady i wsparcie w rodzicielstwie.

Twój sposób przekazywania wiedzy jest rewelacyjny – wiele z tych informacji czytałam w poradnikach albo jeszcze pamiętam ze studiów, ale sucha teoria niepoparta żadnym przykładem trudno wchodzi do głowy i jakoś tak nie dociera do człowieka. U Ciebie mnóstwo przykładów z życia codziennego i Twój spokojny głos sprawiają, że wiedzę się chłonie natychmiast. :)

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe. Cieszę się każda chwila razem. Mimo że nie zawsze jest kolorowo, jestem zmęczona czy nie wyrabiam się, to staram się widzieć pozytywy😊

Chciałam tylko napisać, że wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedzą. Mimo że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło, ale czuję się już pewniej bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy! Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie :)

W szkoleniach najbardziej podoba mi się Twoje szybkie tempo, konkret i to, że gołym okiem widać że wiesz co mówisz, jesteś pewna siebie i swojej wiedzy. Miło jest patrzeć jak czujesz się w tym taka… swobodna, z żarcikiem i mrugnięciem oka co jakiś czas jako przerywnik. Widać, że to czym się z nami dzielisz to Twoja pasja i ‚konik’- to jest ekstra. I to daje mi super poczucie spokoju że jesteś właściwą osobą do słuchania i do podążania za Twoimi wskazówkami. Jesteś naprawdę bardzo profesjonalna. :)

Obejrzałam właśnie szkolenie. Jestem ogromnie zadowolona. :) Pierwszy raz mam aż 7 stron notatek.
Jestem pod wrażeniem Twojego uporządkowania i podzielnej uwagi! Widać, że kochasz to, co robisz, bo nawet "po czasie" zamiast szybko uciekać, jeszcze podawałaś kolejne przygody, bardzo to doceniam. Super, że są z życia wzięte, a Ty jesteś bardzo otwarta, miło się Ciebie słucha :) Na pewno będę wracać po kolejną wiedzę.

Jestem właśnie świeżo po obejrzeniu webinaru "Trudne emocje u dziecka" i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Ogrom rzetelnej wiedzy, teoria jak i przykłady z życia wzięte. Czyli to co lubię najbardziej!

Obejrzałam całe szkolenie i jestem pod absolutnym wrażeniem Twojej pracy. Po pierwsze opowiedziałaś o wielu zachowaniach mojego dziecka, część z nich dopiero zaczyna się pojawiać. Dzięki temu przestałam właściwie automatycznie denerwować się płaczem córeczki. Teraz wiem że jest on potrzebny, a wcześniej po prostu mnie paraliżował. Przekazałaś mi tak dużo wiedzy i wskazówek, że nie sposób się do wszystkiego odnieść teraz na bieżąco, ale jestem przekonana że będę wracała do nagrania wielokrotnie.

Wczorajsze szkolenie było rewelacyjne! Jestem bardzo pokrzepiona tą wiedza. Mimo, że mam blisko 11 miesięczna dziewczynkę, więc sporo rzeczy jeszcze nas nie dotyczyło ale czuję się już pewniej, bo wiem jak reagować i co myśleć już na wszelki wypadek 😊 Jak to dobrze że jest ktoś taki jak Ty!

Po ostatnich dwóch szkoleniach inaczej patrzę na moją mała dziewczynkę. Widzę w niej małego człowieczka, którym tak jak nami wszystkimi kierują emocje. Jestem dużo bardziej spokojna, a przez to widzę że i moje dziecko jest szczęśliwe.

"Trudne emocje rodziców" - świetny kurs! Jeden z lepszych, naprawdę! 2,5h samych merytorycznych informacji, świetne wskazówki, przykłady. Doskonale motywujesz, aż się chce działać :)

Z okazji Twoich urodzin skorzystałam z promocji na kurs o złości rodziców. W końcu udało mi się przesłuchać. Jednak jak człowiek rozumie pewne mechanizmy, to życie wydaje się łatwiejsze. Bardzo Ci dziękuję, przewartościowałam kilka rzeczy, przemyślałam i uzbrojona w wiedzę pędzę dalej! :)

Tak się cieszę, że trafiłam do Ciebie. Dziękujemy razem z mężem za wszystko co robisz. Dajesz nam wsparcie i narzędzia do budowania fajnych relacji z naszymi dziećmi. Zaczęliśmy w zeszłym roku szkoleniem „Moje dziecko mnie nie słucha”, które otworzyło nam oczy. Dzięki szkoleniu „Młodsze rodzeństwo w drodze” przygotowaliśmy synka na pojawienie się młodszej siostry. Obecnie jesteśmy po pakiecie szkoleń o emocjach. Jeszcze sporo pracy przed nami, ale cieszę się, że jesteśmy bardziej świadomymi rodzicami i przede wszystkim wyrwaliśmy się z dawnych schematów, w których sami byliśmy wychowywani.